| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd zacieśnia współpracę gospodarczą z Algierią

Rząd zacieśnia współpracę gospodarczą z Algierią

Perspektywy współpracy w sektorze energii, ropy i gazu oraz rolnictwa to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami algierskiego rządu.

Polska delegacja złożyła wizytę w Algierze 13-14 lutego br.Podczas spotkania z Chakibem Khalilem, ministrem energii i górnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak ocenił polsko-algierską współpracę energetyczną.

– Dzięki zakupom polskich firm paliwowych, nasz import wzrósł z marginalnego poziomu 0,2 mln dol. do blisko 205 mln dol. Po 11 miesiącach 2009 r. obroty handlowe Polski i Algierii przekroczyły 386 mln dol. – powiedział wicepremier Pawlak.

Dodał, że polski rząd jest zainteresowany rozwojem stosunków gospodarczych także w dziedzinie elektroenergetyki oraz odnawialnych źródeł energii.Strony wyraziły także zainteresowanie współpracą w zakresie szkolenia kadr dla energetyki.

– Ciekawą ofertę edukacyjną z zakresu sektora paliw, gazu, energetyki i górnictwa posiada krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza – zauważył wicepremier Pawlak. Dodał, że AGH i algierski Uniwersytet M’Hamed Bougara Boumerdes nawiązały już współpracę w obszarze badań naukowych i szkoleń specjalistów.

– Cenna okazałaby się również wymiana doświadczeń na temat efektywności energetycznej między algierską Agencją Racjonalizacji i Wykorzystania Energii (APRUE) a polską Krajową Agencją Poszanowania Energii – dodał minister Khalil.Kolejną możliwością współpracy w sektorze energetyki jest, zdaniem wicepremiera Pawlaka, bogata oferta prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw.

– Do 2011 r. planujemy sprzedać ponad 600 spółek Skarbu Państwa, reprezentujących przemysł energetyczny, wydobywczy, farmaceutyczny, chemiczny i inne – powiedział wiceszef polskiego rządu.

Algierski minister energii i górnictwa przedstawił informację o przetargach dla zagranicznych firm z branży paliwowej, górniczej, energetycznej. – Kolejną okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych będzie Międzynarodowe Forum Algierskiej Produkcji Części Zamiennych, które odbędzie się 21-22 lutego br. w Algierze.

Zapraszamy na nie polskie przedsiębiorstwa zainteresowane współpracą w zakresie węglowodorów i elektryczności – zachęcił minister Khalil.14 lutego br. wicepremier Waldemar Pawlak oraz minister energii i górnictwa Chakib Khalil podpisali protokół z Polsko-Algierskich Rozmów w Sektorze Energii i Górnictwa.

Zobowiązali się w nim m.in. do „wzmacniania stosunków i współpracy w sektorze energii i górnictwa” oraz wyrazili gotowośćdo „rozwoju i wzmacniania współpracy w sferze partnerstwa ukierunkowanego na poszukiwanie/eksploatację węglowodorów, petrochemii, efektywności energetycznej, nowych i odnawialnych źródeł energii, górnictwa oraz kształcenia w powyższym zakresie”.

Podczas drugiego dnia wizyty wicepremier Pawlak spotkał się z Rachidem Benaissą, szefem resortu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Algierii.

– Znajdujemy się w przededniu wdrożenia programu 5-letniego, który dotyczy reformy rolnictwa. Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń w tym zakresie – powiedział minister Benaissa. W tym celu do Algierii ma przyjechać interdyscyplinarna grupa polskich ekspertów.

W delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Waldemara Pawlaka, udział wzięli także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska, przedstawiciele biznesu oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK