| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prognoza gospodarcza: niepewna sytuacja przy wzroście PKB

Prognoza gospodarcza: niepewna sytuacja przy wzroście PKB

BUSINESSEUROPE, Konfederacja Europejskiego Biznesu reprezentująca ponad 20 milionów małych, średnich i dużych przedsiębiorstw przewiduje, że w 2010 roku wzrost realnego PKB w UE wyniesie 1,2 proc., po spadku o 4 proc. w 2009 roku. Mimo to sytuację w dalszym ciągu należy ocenić jako niestabilną i niepewną.

Zadłużenie publiczne nadal będzie rosnąć. W tym roku na poziomie UE wyniesie ono średnio 80 proc. PKB.

Rządy państw muszą niezwłocznie odbudować wiarę w trwałość finansów publicznych. Kluczową kwestią jest utrzymanie korzystnych warunków finansowania, ograniczenie ryzyka zawirowań finansowych oraz wzmocnienie zaufania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Należy również zająć się kwestią ataków spekulacyjnych, między innymi poprzez inicjatywy instytucji unijnych ukierunkowane na wspólne utrzymywanie stabilizacji fiskalnej i finansowej. Tego rodzaju przedsięwzięcia nie mogą jednak zastąpić niezbędnych środków dostosowawczych na szczeblu krajowym. Rządy poszczególnych państw muszą same podjąć rzetelne i zdecydowane działania wymierzone w istniejące nierównowagi fiskalne, poddając się surowemu nadzorowi Komisji i Rady.

Philippe de Buck, dyrektor generalny Konfederacji BUSINESSEUROPE, powiedział:

- Ostatnie wydarzenia pokazują, że interwencje publiczne w gospodarkę zaczynają sięgać granic swojej skuteczności. Aby podtrzymać wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy, europejskie rządy muszą przywrócić konkurencyjność finansów publicznych w swoich państwach i wdrożyć daleko idące reformy.

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK