| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Prognoza gospodarcza: niepewna sytuacja przy wzroście PKB

Prognoza gospodarcza: niepewna sytuacja przy wzroście PKB

BUSINESSEUROPE, Konfederacja Europejskiego Biznesu reprezentująca ponad 20 milionów małych, średnich i dużych przedsiębiorstw przewiduje, że w 2010 roku wzrost realnego PKB w UE wyniesie 1,2 proc., po spadku o 4 proc. w 2009 roku. Mimo to sytuację w dalszym ciągu należy ocenić jako niestabilną i niepewną.

Zadłużenie publiczne nadal będzie rosnąć. W tym roku na poziomie UE wyniesie ono średnio 80 proc. PKB.

Rządy państw muszą niezwłocznie odbudować wiarę w trwałość finansów publicznych. Kluczową kwestią jest utrzymanie korzystnych warunków finansowania, ograniczenie ryzyka zawirowań finansowych oraz wzmocnienie zaufania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Należy również zająć się kwestią ataków spekulacyjnych, między innymi poprzez inicjatywy instytucji unijnych ukierunkowane na wspólne utrzymywanie stabilizacji fiskalnej i finansowej. Tego rodzaju przedsięwzięcia nie mogą jednak zastąpić niezbędnych środków dostosowawczych na szczeblu krajowym. Rządy poszczególnych państw muszą same podjąć rzetelne i zdecydowane działania wymierzone w istniejące nierównowagi fiskalne, poddając się surowemu nadzorowi Komisji i Rady.

Philippe de Buck, dyrektor generalny Konfederacji BUSINESSEUROPE, powiedział:

- Ostatnie wydarzenia pokazują, że interwencje publiczne w gospodarkę zaczynają sięgać granic swojej skuteczności. Aby podtrzymać wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy, europejskie rządy muszą przywrócić konkurencyjność finansów publicznych w swoich państwach i wdrożyć daleko idące reformy.

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK