| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > GPW wykorzystała szansę

GPW wykorzystała szansę

Sytuacja na giełdach Europie w poniedziałek potoczyła się po myśli kupujących. Brak wczorajszej sesji w USA ze względu na Święto Waszyngtona pomógł w pozytywnym zakończeniu notowań. Inwestorzy nie musieli z niepokojem spoglądać na zachowanie indeksów za Oceanem.

Początek dnia na europejskich rynkach był optymistyczny, jednak po raz kolejny indeksy po południu zaczęły słabnąć. Takie zachowanie można powiązać z realizacją zysków przez graczy w perspektywie niepewnych wtorkowych rozstrzygnięć na Wall Street. Niemiecki indeks DAX zyskał na zamknięciu 0,19 proc., w przypadku indeksu FTSE100 wzrost sięgnął 0,49 proc., natomiast indeks CAC40 wzrósł niewiele ponad 0,2 proc.

Najbardziej nieobecność amerykańskich inwestorów wykorzystała jednak GPW, która podobnie jak w piątek pokazała się z dobrej strony i była w poniedziałek najmocniej rosnącą giełdą w Europie. Indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 1,92%, a pomogło w tym dobre zachowanie banków PKO BP oraz PEKAO. Nie należy popadać, jednak w euforię, ponieważ obroty, które towarzyszyły wczorajszej sesji wyniosły 1 mln złotych i były dużo mniejsze niż w piątek.

Z istotnych informacji warto odnotować publikację danych o inflacji w styczniu, która wyniosła 3,6% i była minimalnie wyższa od prognoz. Spokojnie początek tygodnia upłynął na rynku walutowym, chociaż złoty osłabił się względem dolara (kurs wrócił w okolice 2,96 zł.) oraz euro (kosztowało 4,03 zł.).

Niewielka zmienność towarzyszyła także rynkom surowcowym, wartym odnotowania jest wzrost ceny złota, która zbliżyła się w okolice 1100 dolarów za uncję.
Inwestorzy mieli dobrą okazję na podciągnięcie indeksów. Niestety jedynie na GPW, ten proces przebiegł pomyślnie. Moim zdaniem świadczy to o słabości popytu, a pogłębieniem spadków inwestorów uchroniła świadomość o braku sesji w USA, która zawsze jest traktowana jako wyznacznik.

Dzisiaj amerykańscy inwestorzy znowu wracają do gry, a przed nami m.in. publikacja indeksu NY Empire State obrazującego nastroje przedsiębiorców w regionie Nowego Jorku. W mojej opinii należy zachować ostrożność, ponieważ na parkietach odczuwalna jest nadal chęć do realizacji zysków. 

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

reklama

Ekspert:

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »