| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost polskiego eksportu

Wzrost polskiego eksportu

Przedstawione przez NBP 12 lutego dane o bilansie płatniczym w grudniu ubiegłego roku wskazują, że eksport był wyższy o 12,3 proc. niż rok wcześniej.

– To pozytywny sygnał, choć jest to też efekt bazy, bo w grudniu 2008 roku wynik był bardzo słaby – mówi Paweł Michalik, zastępca dyrektora departamentu statystyki NBP.

W grudniu 2009 r., według wstępnych danych NBP, wyeksportowano towary o wartości 7 mld 978 mln euro, czyli o 875 mln euro więcej niż przed rokiem. Spadła za to dynamika importu. W porównaniu z danymi za grudzień 2008 r. import towarów w ostatnim miesiącu ubiegłego roku zmniejszył się o 2,6 proc. i wyniósł 8 mld 689 mln euro. Saldo obrotów towarowych było więc ujemne i wyniosło 711 mln euro (wobec 1 mld 819 mln euro w grudniu 2008 r.).

Elementem bilansu płatniczego są też obroty usługami. W badanym okresie przychody z tytułu usług zwiększyły się o 0,5 proc. i wyniosły 2 mld 126 mln euro, zaś wartość rozchodów zwiększyła się o 13,4 proc. do 1 mld 747 mln euro. Saldo usług w grudniu 2009 r. było dodatnie i wyniosło 379 mln euro.

Ujemne było natomiast saldo dochodów. Wyniosło ono 900 mln euro. Złożyło się na nie: dodatnie saldo wynagrodzeń Polaków pracujących za granicą (177 mln euro) oraz ujemne saldo dochodów z inwestycji (1 mld 77 mln euro).

Przedstawione powyżej elementy bilansu płatniczego składają się na saldo rachunku bieżącego. W grudniu ub. r. było ono ujemne i wyniosło 1 mld 34 mln euro. Dla ostatnich dwunastu miesięcy (od stycznia 2009 do grudnia 2009 r.) ujemne saldo rachunku bieżącego wyniosło 4 mld 968 mln euro. Ale rok wcześniej deficyt rachunku bieżącego był znacznie większy, bo wynosił aż 18 mld 293 mln euro. Poprawa tego wskaźnika dowodzi, że równowaga zewnętrzna polskiej gospodarki pozostaje niezagrożona.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element bilansu płatniczego – transfery z Unią Europejską. W grudniu ub. r. Polska wpłaciła do budżetu UE – z tytułu składek i opłat członkowskich – 304 mln euro. W tym samym czasie otrzymaliśmy z Unii w transferach bieżących 35 mln euro, a w transferach kapitałowych 708 mln euro. Zatem saldo transferów z UE było dodatnie i wyniosło 439 mln euro.

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK