| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kolejne monety na aukcji Kolekcjoner

Kolejne monety na aukcji Kolekcjoner

„Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I” to kolejny temat w serii monet „Historia Jazdy Polskiej”, którą NBP emituje od 2006 r. Już od poniedziałku, 15 lutego br., srebrne i złote monety ze szwoleżerem będzie można nabyć na aukcjach w serwisie Kolekcjoner.

Aukcje rozpoczną się równocześnie o godz. 8:00 i potrwają do 17 lutego, do godz. 13:00. Na sprzedaż wystawione będą złote monety o nominale 200 zł i srebrne 10-złotówki. Cena wywoławcza złotych monet to 2 087 zł, a maksymalna – 2 301 zł. W przypadku dziesięciozłotówek cenę wywoławczą ustalono na 73 zł, a maksymalną na 100 zł.

Narodowy Bank Polski wystawi na licytację 10,3 tys. sztuk monet złotych z nakładu wynoszącego 10,5 tys., a także 98 tys. monet srebrnych, których wybito w sumie 100 tys.

– Po raz pierwszy wystawiamy na aukcję praktycznie cały nakład monet – mówi Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.

– Doszliśmy do wniosku, że w serwisie zarejestrowała się już większość kolekcjonerów i możemy wystawiać do sprzedaży pełne nakłady bez obawy, że trafią one głównie do firm, a nie do zwykłych zbieraczy.

W porównaniu z poprzednimi aukcjami NBP znacząco obniżył limity zakupu dla firm. Na pierwszej aukcji pojedyncza firma mogła kupić do 6 tys. srebrnych monet, podczas gdy w najbliższej licytacji każdy klient instytucjonalny będzie mógł złożyć oferty na maksimum 1250 sztuk.

– Tym samym chcemy dać zwykłym kolekcjonerom większy wpływ na kształtowanie się ceny i zwiększyć ich szanse na zakup monet – wyjaśnia Jacek Polkowski.
Szanse kolekcjonerów zwiększa również fakt wykluczenia z aukcji kilkunastu firm, które złamały regulamin serwisu.

– W ostatnich dniach zablokowaliśmy konta tych firm, które nie odebrały monet wylicytowanych na poprzednich aukcjach i nie uregulowały należności – informuje Polkowski.

– Te firmy nie będą mogły uczestniczyć w kilku kolejnych licytacjach, a nieodebrane przez nie monety zostaną wystawione do sprzedaży albo na aukcji dogrywkowej, albo w sklepie internetowym, który planujemy uruchomić w drugiej połowie roku – dodaje.

Jak poinformował przedstawiciel NBP, obecnie w systemie Kolekcjoner funkcjonuje już blisko 16 tys. aktywnych kont założonych przez indywidualnych kolekcjonerów oraz 240 zarejestrowanych przez firmy.

Monety wylicytowane na aukcji będzie można odbierać w kasach oddziałów okręgowych NBP od 10 do 31 marca br.

NBP/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK