| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Program konwergencji realny tylko po zmianach w systemie emerytalnym

Program konwergencji realny tylko po zmianach w systemie emerytalnym

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) pozytywnie ocenia fakt, że koalicjanci doszli do porozumienia w zakresie wprowadzenia zmian w Planie Konwergencji.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG obawia się jednak, że z powodu braku konkretnych rozwiązań prawnych, czy też dokładnych ram czasowych wprowadzania w życie niektórych rozwiązań, głównie związanych z faktycznym upowszechnieniem systemu emerytalnego i zmian w zasadach opłacania składek w ramach KRUS, program konwergencji stanie się zbiorem pobożnych życzeń.

Według KIG, w przyjętym przez Rząd Planie Konwergencji brakuje czytelnego sygnału określającego planowany termin przystąpienia Polski do wspólnej strefy walutowej, co może oznaczać z jednej strony niechęć do składania jasnych deklaracji w roku wyborczym, lub też brak pewności, co do możliwości zrealizowania przedstawionych w Planie Konwergencji wskaźników makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na decyzje rządu w zakresie przyjęcia euro

Przesłany do Brukseli dokument w dużej mierze opiera się na założeniu, iż przedstawiony przez Premiera Tuska Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych w latach 2010-2011 zostanie wdrożony w formie konkretnych rozwiązań legislacyjnych, bądź też działań dyscyplinujących wszystkie resorty w zakresie ograniczania wydatków.

Jak wcześniej podkreślał KIG, szukanie faktycznych oszczędności w systemie ubezpieczeń społecznych może stać się efektywne jedynie w przypadku wdrożenia realnej powszechności systemu emerytalnego, co pozwoli na ograniczenie jego deficytu, i – poprzez ograniczenie dopłat z budżetu – na uzdrowienie stanu finansów publicznych.

Jednym z elementów kluczowych, dzięki którym Rada Ministrów zamierza ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych jest wdrożenie reguły wydatkowej, której celem jest ograniczenie wzrostu zadłużenia poprzez wprowadzenie limitu wzrostu wydatków niesztywnych budżetu o maksymalnie 1% ponad inflację.

Zasada powyższa naszym zdaniem może stać się efektywna jedynie w połączeniu ze stopniowym ograniczaniem poziomu wydatków sztywnych stanowiących obecnie około 75% ogółu kosztów budżetowych.

W opinii KIG, uzdrowienie stanu finansów publicznych nie powinno być jednak dokonywane kosztem zwiększenia obciążeń fiskalnych.

KIG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK