| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Program konwergencji realny tylko po zmianach w systemie emerytalnym

Program konwergencji realny tylko po zmianach w systemie emerytalnym

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) pozytywnie ocenia fakt, że koalicjanci doszli do porozumienia w zakresie wprowadzenia zmian w Planie Konwergencji.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG obawia się jednak, że z powodu braku konkretnych rozwiązań prawnych, czy też dokładnych ram czasowych wprowadzania w życie niektórych rozwiązań, głównie związanych z faktycznym upowszechnieniem systemu emerytalnego i zmian w zasadach opłacania składek w ramach KRUS, program konwergencji stanie się zbiorem pobożnych życzeń.

Według KIG, w przyjętym przez Rząd Planie Konwergencji brakuje czytelnego sygnału określającego planowany termin przystąpienia Polski do wspólnej strefy walutowej, co może oznaczać z jednej strony niechęć do składania jasnych deklaracji w roku wyborczym, lub też brak pewności, co do możliwości zrealizowania przedstawionych w Planie Konwergencji wskaźników makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na decyzje rządu w zakresie przyjęcia euro

Przesłany do Brukseli dokument w dużej mierze opiera się na założeniu, iż przedstawiony przez Premiera Tuska Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych w latach 2010-2011 zostanie wdrożony w formie konkretnych rozwiązań legislacyjnych, bądź też działań dyscyplinujących wszystkie resorty w zakresie ograniczania wydatków.

Jak wcześniej podkreślał KIG, szukanie faktycznych oszczędności w systemie ubezpieczeń społecznych może stać się efektywne jedynie w przypadku wdrożenia realnej powszechności systemu emerytalnego, co pozwoli na ograniczenie jego deficytu, i – poprzez ograniczenie dopłat z budżetu – na uzdrowienie stanu finansów publicznych.

Jednym z elementów kluczowych, dzięki którym Rada Ministrów zamierza ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych jest wdrożenie reguły wydatkowej, której celem jest ograniczenie wzrostu zadłużenia poprzez wprowadzenie limitu wzrostu wydatków niesztywnych budżetu o maksymalnie 1% ponad inflację.

Zasada powyższa naszym zdaniem może stać się efektywna jedynie w połączeniu ze stopniowym ograniczaniem poziomu wydatków sztywnych stanowiących obecnie około 75% ogółu kosztów budżetowych.

W opinii KIG, uzdrowienie stanu finansów publicznych nie powinno być jednak dokonywane kosztem zwiększenia obciążeń fiskalnych.

KIG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK