| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KIG ocenia ustawy z IV kwartału 2009 roku

KIG ocenia ustawy z IV kwartału 2009 roku

Nowelizacja ustaw o podatku od towarów i usług, nowela ustawy PZP oraz ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych – to najbardziej progospodarcze zmiany, uchwalone przez Sejm w IV kwartale 2009 r. Tak wynika z opublikowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą „Barometru przyjazności Sejmu dla przedsiębiorców i gospodarki w IV kwartale 2009r.”

Przyjęte, w mającej ulec nowelizacji ustawie zmiany, które miały wejść w życie 1 stycznia 2010 r., przesuwały termin wpłacania ostatniej zaliczki odpowiednio na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień (lub czwarty kwartał) roku poprzedniego.

Negatywnie oceny KIG uzyskały również: Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, Ustawa o zmianie ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz Ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy.

Analizując wyniki IV kwartału 2009 r. w legislacji, warto podkreślić, że partie koalicyjne nadal wykorzystują swój potencjał do popierania gospodarki, a Lewica głosuje podobnie jak w poprzednich kwartałach.

Zmiana nastąpiła w przypadku głosowań parlamentarzystów PIS. O ile w III kwartale posłowie tej partii głosowali zdecydowanie przeciwko większości ustaw progospodarczych, o tyle w IV kwartale sytuacja uległa zmianie i partia ta powróciła do swojej przeciętnych wartości w tej kadencji (w III kwartale wartość IWP (Indeks Wykorzystania Potencjału) wyniosła tylko 7,37, podczas gdy w IV kwartale wartość ta wynosiła 56,98.

KIG/IN

Zobacz także: Podatki.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK