| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europejczycy pozytywnie oceniają swoje perspektywy

Europejczycy pozytywnie oceniają swoje perspektywy

Europejczycy są dość zadowoleni ze swojej sytuacji osobistej, ale mniej podoba im się klimat gospodarczy i społeczny w ich krajach.

Pomimo trudności gospodarczych Europejczycy są zasadniczo zadowoleni z życia i optymistycznie oceniają swoje perspektywy w niedalekiej przyszłości – tak wynika z opublikowanego w lutym br. badania opinii w UE.

Badanie pokazało jednak również, że gdy Europejczycy przyglądają się sytuacji w swoich krajach, większość z nich nie widzi zbyt wielu powodów do radości.

Udział w sondażu wzięło około 27 tys. osób w 30 krajach (27 państw UE oraz Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).

Badanie trwało trzy tygodnie – przeprowadzono je w maju i czerwcu, kiedy Europa koncentrowała wszystkie swoje wysiłki na próbie wyjścia z najpoważniejszej recesji od dziesięcioleci. Jego wyniki uwzględniono w sprawozdaniu na temat zjawisk społecznych w 2009 r. DeutschEnglishfrançais w Europie.

Respondentów poproszono o ocenę swojej sytuacji pod względem takich czynników, jak praca, warunki mieszkaniowe i wydatki domowe.

Poziom zadowolenia różni się w sporym stopniu w zależności od kraju. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy krajów Europy Północnej i Zachodniej są bardziej zadowoleni z warunków życia i spoglądają w przyszłość z większym optymizmem niż ci z Południa i Wschodu.

Najwyższy poziom zadowolenia osobistego odnotowano w Danii, która uzyskała 8 punktów w skali od -10 do 10. Bardzo dobrze wypadły również Szwecja, Holandia i Finlandia. Na ostatnim miejscu znalazła się Bułgaria (-1,9 pkt), a niemal równie słabe wyniki osiągnęły też Węgry, Grecja i Rumunia.

Komisarz UE do spraw społecznych Vladimir Špidla uznał wyniki badania za „podnoszące na duchu”: „Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej większość Europejczyków nadal jest zadowolona z życia.”

Respondenci poddali również ocenie warunki życia w swoim kraju, w tym jeśli chodzi o gospodarkę, rynek pracy, koszty utrzymania, warunki mieszkaniowe i administrację publiczną. Wyniki tej części badania silnie kontrastują z oceną sytuacji osobistej – zdecydowana większość uczestników sondażu dała wyraz swojemu niezadowoleniu z sytuacji w kraju. Europejczycy nie tylko uważają, że sytuacja ta w ciągu ostatnich pięciu lat się pogorszyła, ale też spodziewają się dalszych zmian na gorsze.

Respondentów poproszono także o wyrażenie swojej opinii na temat najważniejszych elementów polityki społecznej, tj. emerytur i świadczeń dla bezrobotnych. Tutaj również oceny były bardzo negatywne, a ogólne wyniki słabe z wyjątkiem jednej dziedziny: dano wyraz powszechnemu, choć niezbyt mocnemu, zadowoleniu ze służby zdrowia.

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK