| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europejczycy nie korzystają z numeru alarmowego 112

Europejczycy nie korzystają z numeru alarmowego 112

Większość Europejczyków nie wie, że z dowolnego miejsca w Europie można zadzwonić pod numer 112, aby wezwać policję, straż pożarną lub karetkę pogotowia ratunkowego.

Jaki numer alarmowy należy wybrać, aby wezwać pomoc w dowolnym kraju UE? Z niedawno przeprowadzonego badania wynika, że choć numer alarmowy 112 wprowadzono już prawie dwadzieścia lat temu, jedynie jedna czwarta Europejczyków wie o jego istnieniu.

Okazało się, że ponad 50 proc. respondentów w Czechach, Luksemburgu, Polsce, Finlandii i na Słowacji zna numer 112. Tymczasem we Włoszech, w Grecji i Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi zaledwie 10 proc.

Z badania wynika, że większość Europejczyków opowiada się za istnieniem jednego ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego i chciałaby być lepiej poinformowana na jego temat.

Komisja wezwała zatem kraje UE do aktywniejszego propagowania numeru 112, podkreślając, że jego znajomość może uratować życie i zapobiec poważnym obrażeniom. Obecnie numer figuruje już w książkach telefonicznych i na pojazdach ratunkowych w większości krajów.

Wyniki badania opublikowano w dniu 11 lutego, w którym obchodzimy Europejski Dzień Numeru 112. Niektóre kraje zorganizowały imprezy mające na celu zwiększenie poziomu wiedzy na temat numeru ratunkowego. Na przykład w Rumunii ambasadorką numeru 112 została piosenkarka i aktorka Monica Anghel, która będzie odwiedzać szkoły.

W ciągu ostatnich pięciu lat pod numer alarmowy zadzwonił jeden na czterech Europejczyków. Ponad połowa obywateli dzwoni pod krajowe numery ratunkowe, które działają równolegle z numerem 112. Jednak liczba osób wybierających 112 wzrosła.

Jednym z problemów jest bariera językowa. Jeden na 10 respondentów, którzy skorzystali z numeru 112 za granicą, miał problemy z porozumieniem się z operatorem. W większości przypadków połączenia obsługiwane są w języku kraju, w którym wybiera się numer. Wszyscy operatorzy numeru 112 powinni znać język angielski.

Połączenie z numerem jest bezpłatne i można je zrealizować zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego. Operator zawiadamia odpowiednie służby ratunkowe: policję, straż pożarną lub pogotowie ratunkowe.

KE/IN

Zobacz także: Podróże.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »