| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zacieśniając politykę pieniężną trzeba rozwiązać szereg programów

Zacieśniając politykę pieniężną trzeba rozwiązać szereg programów

Fed planuje pozostawić stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie przez "wydłużony okres". Przed zacieśnieniem polityki pieniężnej bank centralny musi rozwiązać szereg programów.

Na Wall Street główne indeksy prawie przez całą wczorajszą sesję poruszały się poniżej poziomów z wtorku i ostatecznie spadki wyniosły ok. 0,2 proc.

Ben Bernanke składając przed politykami wyjaśnienia dotyczące wycofywania programów pomocowych z systemu finansowego, wskazał instrumenty, z których będzie korzystał Fed, ale nie zasygnalizował, kiedy może to nastąpić. Referencyjna stopa procentowa w początkowej fazie zacieśniania polityki pieniężnej ma nie być podstawowym narzędziem banku centralnego - gdy pojawią się odpowiednie przesłanki (ryzyko wzrostu inflacji, wzrost akcji kredytowej), Fed planuje ograniczać nadpłynność sektora finansowego oferując bankom wyżej oprocentowane depozyty oraz instrumenty rynku pieniężnego.

Obecnie w amerykańskiej gospodarce jest zbyt wiele znaków zapytania, aby rozważać różne "strategie wyjścia". W styczniu liczba gospodarstw domowych zmuszonych przez komornika do sprzedaży nieruchomości jedenasty miesiąc z rzędu utrzymała się powyżej 300 tys. i była o 15 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Dzisiaj przed senacką komisją sprawozdanie z realizacji programu TARP składać będą osoby nadzorujące program i należy spodziewać się, że podniesiona zostanie kwestia komercyjnego rynku nieruchomości i zagrożeń stojących przed małymi, lokalnymi bankami. Po stronie danych makroekonomicznych w centrum uwagi inwestorów znajdzie się sprzedaż detaliczna, która według ekonomistów wzrosła w styczniu o ok. 0,3 proc.

W czwartek na azjatyckim rynku akcje drożały trzecią sesję z rzędu, a waluty rynków wschodzących lekko zyskiwały na wartości. W Australii bezrobocie od pięciu miesięcy spada, a w styczniu w gospodarce powstało najwięcej miejsc pracy od ok. trzech lat.

Złoty także umacniał się rano - kurs euro spadł poniżej 4,05 PLN, a dolara wyceniano na 2,92 PLN.

Zobacz także: Rynek finansowy Wieszjak.pl

Ekspert:

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK