| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sejm debatuje o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

Sejm debatuje o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

O najważniejszych celach projektu nowej ustawy o GMO mówili podczas briefingu w Sejmie Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody i Marian Zalewski, podsekretarz stanu w MRiRW.

Prowadzenie zakładów inżynierii genetycznej, zamknięte użycie organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zamierzone uwalnianie GMO do środowiska, uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych i udostępnianie informacji o organizmach genetycznie zmodyfikowanych – to niektóre z zagadnień, które reguluje projekt ustawy – Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Projekt kładzie nacisk na stworzenie szczelnego i skutecznego systemu kontrolnego w obszarze organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Wskazuje on organy właściwe w sprawach dotyczących organizmów genetycznie zmodyfikowanych na terytorium Polski.

Zgodnie z projektem ustawy do zadań Ministra Środowiska należało będzie m.in. wydawanie zezwoleń i decyzji na prowadzenie zakładów inżynierii genetycznej, wprowadzenie do obrotu organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako produktów i w produktach, zamknięte użycie mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych, zamknięte użycie organizmów genetycznie zmodyfikowanych i zamierzone uwolnienie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do w celach doświadczalnych.
- Poddajemy zdecydowanej kontroli tzw. zamknięte użycie. Oznacza to, że wszelkie badania, doświadczenia i eksperymenty wykonywane w laboratoriach będą wymagały po pierwsze zarejestrowania i określenia nad jakimi organizmami dane laboratorium będzie pracowało. Po drugie zakład inżynierii genetycznej będzie musiał uzyskać stosowne zezwolenia - mówił podczas spotkania Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ.

Ponadto Minister Środowiska będzie koordynował kontrolę i monitorowanie działalności w zakresie GMO oraz odpowiadał za wymianę informacji w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych, dotyczących kwestii zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i środowiska. - Społeczeństwo będzie miało pełny dostęp do informacji: kto i czym handluje oraz kto i gdzie wysiewa materiał genetycznie zmodyfikowany. To wszystko będzie figurowało w ogólnodostępnych rejestrach – podkreślił wiceminister Zaleski.

W projekcie określono także zasady dotyczące tworzenia stref wolnych od upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Zgodnie z projektem nowej ustawy o GMO organem odpowiedzialnym za kwestie upraw, w tym upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Polsce, będzie minister właściwy do spraw rolnictwa.

MŚ/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK