| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sejm debatuje o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

Sejm debatuje o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

O najważniejszych celach projektu nowej ustawy o GMO mówili podczas briefingu w Sejmie Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody i Marian Zalewski, podsekretarz stanu w MRiRW.

Prowadzenie zakładów inżynierii genetycznej, zamknięte użycie organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zamierzone uwalnianie GMO do środowiska, uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych i udostępnianie informacji o organizmach genetycznie zmodyfikowanych – to niektóre z zagadnień, które reguluje projekt ustawy – Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Projekt kładzie nacisk na stworzenie szczelnego i skutecznego systemu kontrolnego w obszarze organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Wskazuje on organy właściwe w sprawach dotyczących organizmów genetycznie zmodyfikowanych na terytorium Polski.

Zgodnie z projektem ustawy do zadań Ministra Środowiska należało będzie m.in. wydawanie zezwoleń i decyzji na prowadzenie zakładów inżynierii genetycznej, wprowadzenie do obrotu organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako produktów i w produktach, zamknięte użycie mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych, zamknięte użycie organizmów genetycznie zmodyfikowanych i zamierzone uwolnienie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do w celach doświadczalnych.
- Poddajemy zdecydowanej kontroli tzw. zamknięte użycie. Oznacza to, że wszelkie badania, doświadczenia i eksperymenty wykonywane w laboratoriach będą wymagały po pierwsze zarejestrowania i określenia nad jakimi organizmami dane laboratorium będzie pracowało. Po drugie zakład inżynierii genetycznej będzie musiał uzyskać stosowne zezwolenia - mówił podczas spotkania Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ.

Ponadto Minister Środowiska będzie koordynował kontrolę i monitorowanie działalności w zakresie GMO oraz odpowiadał za wymianę informacji w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych, dotyczących kwestii zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i środowiska. - Społeczeństwo będzie miało pełny dostęp do informacji: kto i czym handluje oraz kto i gdzie wysiewa materiał genetycznie zmodyfikowany. To wszystko będzie figurowało w ogólnodostępnych rejestrach – podkreślił wiceminister Zaleski.

W projekcie określono także zasady dotyczące tworzenia stref wolnych od upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Zgodnie z projektem nowej ustawy o GMO organem odpowiedzialnym za kwestie upraw, w tym upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Polsce, będzie minister właściwy do spraw rolnictwa.

MŚ/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »