| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd stara się o ponad 500 tys. euro dla zwalnianych pracowników

Rząd stara się o ponad 500 tys. euro dla zwalnianych pracowników

- Polska złożyła pierwszy wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w Wielkopolsce. Pomoc wyniesie ponad pół miliona euro - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej.

To specyficzny fundusz, który wspiera branże dotknięte masowymi zwolnieniami w krótkim okresie czasu.

- Pula środków, którą dysponuje Komisja Europejska to 500 mln euro rocznie. Kwota ta nie jest jednak przydzielona do poszczególnych państw członkowskich - zaznaczył wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Żeby móc złożyć wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), musi nastąpić zwolnienie minimum 500 osób w ciągu 4 miesięcy w jednej firmie lub 500 osób z firm z tej samej branży w ciągu 9 miesięcy w jednym lub dwóch regionach.

– Dodatkowo zwolnienia te muszą nastąpić w wyniku przenoszenia się produkcji ze starych państw członkowskich np. na Daleki Wschód lub muszą być one wynikiem kryzysu gospodarczego. Polska wykorzystała tę drugą możliwość - zaznaczył wiceminister Jarosław Pawłowski.

- Co ważne, Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera ludzi a nie firmy. Finansowana jest zatem aktywna polityka rynku pracy, czyli doradztwo, szkolenia oraz dotacje na zakładanie własnej działalności gospodarczej - dodał Pawłowski.

Województwo wielkopolskie jako pierwsze zdecydowało się na skorzystanie z tego mechanizmu.

– Nasz region chciał pomóc osobom zwolnionym. Dlatego zdecydowaliśmy na skierowanie wniosku do EFG. Dzięki temu wsparcie otrzyma 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w dwóch firmach produkujących wiązki elektryczne do samochodów SEWS Polska Sp. z o.o. z zakładów w Rawiczu i Lesznie oraz Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. z fabryki w Ostrzeszowie – poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Na początku marca wysłany zostanie kolejny wniosek dotyczący pracowników zwolnionych w zakładach H. Cegielski – Poznań SA oraz ich dostawców. – Liczymy, że kolejne regiony, na terenie których będą występowały masowe zwolnienia, zwrócą się o pomoc finansową do Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji – wyraził nadzieję wiceminister J. Pawłowski. Dodał, że przedsiębiorcy dotknięci problemem dużych zwolnień, powinni w pierwszej kolejności zgłaszać się do powiatowych urzędów pracy.

W spotkaniu udział wzięła również Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej oraz Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

MRR/IN

Zobacz także: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK