| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europosłowie będę debatować na temat równości kobiet i mężczyzn

Europosłowie będę debatować na temat równości kobiet i mężczyzn

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata i głosowanie na temat rocznego sprawozdania za rok 2009 w sprawie równości kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej, autorstwa belgijskiego socjalisty, Marca Tarabelli.

Kryzys finansowy, gospodarczy i społeczny ma specyficzny wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy i na ich życie osobiste. Wymóg równouprawnienia płci powinien być uwzględniony we wszystkich dziedzinach polityki, twierdzą posłowie, tak, aby poprawić sytuację kobiet w całej UE.

Stop przemocy. Zapobieganie przemocy wobec kobiet, jeden z priorytetów prezydencji hiszpańskiej, jest warunkiem niezbędnym dla równouprawnienia, ale nie jest to jedyny problem w tej dziedzinie, twierdzą posłowie w projekcie sprawozdania. Chcą też poprzeć zgłoszoną przez prezydencję propozycję ustanowienia Europejskiego Centrum zajmującego się monitoringiem walki z przemocą wobec kobiet.

Równość szans na rynku pracy. Urlop ojcowski powinien być prawem w całej UE, uważają posłowie z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (LIBE). Zwracają też uwagę na nierówność uposażeń. Mimo wielu środków podjętych w celu uniknięcia różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, średnia różnica wciąż pozostaje do 14 proc. -17 proc. w 2009 r., stwierdza tekst.

Karta praw kobiet. W projekcie sprawozdania posłowie zawarli również przekonanie, że kobiety powinny mieć kontrolę nad swoimi prawami seksualnymi i rozrodczymi, szczególnie dzięki zapewnieniu łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i możliwości aborcji. Posłowie z komisji LIBE opowiadają się także za jak najszybszym opracowaniem europejskiej karty praw kobiet, aby skuteczniej egzekwować prawa kobiet w całej Unii Europejskiej.

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »