| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Europosłowie będę debatować na temat równości kobiet i mężczyzn

Europosłowie będę debatować na temat równości kobiet i mężczyzn

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata i głosowanie na temat rocznego sprawozdania za rok 2009 w sprawie równości kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej, autorstwa belgijskiego socjalisty, Marca Tarabelli.

Kryzys finansowy, gospodarczy i społeczny ma specyficzny wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy i na ich życie osobiste. Wymóg równouprawnienia płci powinien być uwzględniony we wszystkich dziedzinach polityki, twierdzą posłowie, tak, aby poprawić sytuację kobiet w całej UE.

Stop przemocy. Zapobieganie przemocy wobec kobiet, jeden z priorytetów prezydencji hiszpańskiej, jest warunkiem niezbędnym dla równouprawnienia, ale nie jest to jedyny problem w tej dziedzinie, twierdzą posłowie w projekcie sprawozdania. Chcą też poprzeć zgłoszoną przez prezydencję propozycję ustanowienia Europejskiego Centrum zajmującego się monitoringiem walki z przemocą wobec kobiet.

Równość szans na rynku pracy. Urlop ojcowski powinien być prawem w całej UE, uważają posłowie z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (LIBE). Zwracają też uwagę na nierówność uposażeń. Mimo wielu środków podjętych w celu uniknięcia różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, średnia różnica wciąż pozostaje do 14 proc. -17 proc. w 2009 r., stwierdza tekst.

Karta praw kobiet. W projekcie sprawozdania posłowie zawarli również przekonanie, że kobiety powinny mieć kontrolę nad swoimi prawami seksualnymi i rozrodczymi, szczególnie dzięki zapewnieniu łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i możliwości aborcji. Posłowie z komisji LIBE opowiadają się także za jak najszybszym opracowaniem europejskiej karty praw kobiet, aby skuteczniej egzekwować prawa kobiet w całej Unii Europejskiej.

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK