| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UE o zwalczaniu oszustw podatkowych

UE o zwalczaniu oszustw podatkowych

W Monachium odbyła się międzynarodowa Konferencja w sprawie zwalczania oszustw podatkowych VAT na szkodę państw – członków Unii Europejskiej.

Obrady otworzyła minister sprawiedliwości i ochrony konsumentów Bawarii, która witając zaproszonych przedstawicieli kierownictw Prokuratur i Ministerstw Finansów i Policji z Austrii, Armenii, Bułgarii, Lichtensteinu, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Krajów Związkowych i Urzędów Centralnych RFN oraz przedstawicieli Eurojustu i OLAF’u, jednocześnie podkreśliła roboczy charakter spotkania.

Wskazała na ogromne znaczenie praktyczne dla gospodarki poszczególnych krajów i całej Unii Europejskiej tematyki spotkania wynikającą z rozmiarów zaistniałych dużych strat finansowych. Zwróciła uwagę na to, że wpływy do budżetów państw Unii Europejskiej w skali roku z podatku VAT stanowią 180 miliardów euro.

Jednocześnie z danych statystycznych wynika, iż w latach ubiegłych, przeciętnie 9% tej kwoty nie wpływało do budżetu, co stanowiło stratę ok. 16 miliardów euro w skali roku.

Przedstawiciele poszczególnych państw przedstawili stan faktyczny i prawny w zakresie zwalczania omawianej przestępczości w swoich krajach, wskazując na istotne trudności w jej zwalczaniu z powodu istniejących różnic w systemach prawnych na przykład w zakresie ochrony danych osobowych, tajemnicy bankowej i handlowej oraz różnic w poziomie gwarancji procesowych uczestników postępowania.

Wyrażano wolę skutecznego zwalczania tego rodzaju przestępczości między innymi poprzez konsekwentne pozbawianie korzyści majątkowych uzyskiwanych przez sprawców oraz potrzebę harmonizacji prawa podatkowego i zakresu uprawnień procesowych organów ochrony prawnej w tej materii.

Więcej: Zwalczanie oszustw podatkowych – konferencja w Monachium

Zobacz także: Najczęstsze problemy podatkowe Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK