REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż obligacji jest coraz trudniejsza

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Od szczytów z połowy stycznia ze światowych rynków akcji wycofano ok. 440 mld USD. Duża część tych środków trafi na rynek obligacji, gdzie trwa zacięta rywalizacja o kapitał.

We wtorek japoński indeks giełdowy NIKKEI nie zdołał zakończyć notowań powyżej poziomu z poniedziałku (spadł o 0,2 proc.), ale już w Hong Kongu czy Chinach sztuka ta udała się inwestorom. W Europie i na GPW sesja zaczęła się od wzrostów.

REKLAMA

Posiadacze samochodów wyprodukowanych przez Toyotę dowiadują się o kolejnych usterkach - tym razem alarmem objęto ok. 200 tys. Toyot Prius, które w zeszłym roku opuściły taśmę produkcyjną. Po zapaści z ubiegłego roku odżywa popyt na narzędzia w japońskich fabrykach - w styczniu 2010 r. był on aż o 192 proc. wyższy niż przed rokiem.

REKLAMA

Problemy Grecji, Hiszpanii czy Portugalii nie znikają z pierwszych stron gospodarczych gazet i portali internetowych poświęconych inwestowaniu, co po części wynika z braku ważnych publikacji makroekonomicznych, bo z pewnością nie można powiedzieć, by zagadnienia te były świeżymi newsami sprzed kilkunastu godzin.

Podobnie jak wczoraj, we wtorek kalendarz nie przewiduje odczytów istotnych danych z największych gospodarek świata, zatem śmiało można założyć, że uwagę inwestorów będą dziś przyciągać wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych uczestniczących w spotkaniu w Sydney, wyniki spółek oraz przetargi obligacji.

Sądząc wyłącznie po cenach obligacji i kursach walut można stwierdzić, że gwałtowna ucieczka kapitału z rynków postrzeganych jako najniebezpieczniejsze wyhamowała. Minimalnie zyskiwało na wartości euro względem dolara (powrót do poziomu 1,37 USD) oraz spadła rentowność obligacji Hiszpanii (dziesięcioletnie papiery przynoszą obecnie 4,13 proc.), ceny z poprzedniego dnia utrzymały obligacje greckie i włoskie, natomiast pozbywano się dziesięcioletnich papierów niemieckich (ich rentowność wynosi 3,15 proc.), brytyjskich i amerykańskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tylko we wtorek Stany Zjednoczone planują uplasować na rynku trzyletnie papiery dłużne warte 40 mld USD. Olbrzymia konkurencja o kapitał pomiędzy rządami państw, korporacjami oraz lokalnymi samorządami sprawia, że inwestorzy wymagają od mniejszych podmiotów bardzo wysokiej premii za ryzyko.

W ubiegłym tygodniu z tego powodu fiaskiem zakończyły się aukcje obligacji Wietnamu i Filipin, a w tym tygodniu łącznie o ok. 3 mld USD starać się będą takie azjatyckie państwa, jak Malezja, Indonezja czy Tajlandia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA