| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > BRE Bank chce być maszyną do udzielania kredytów

BRE Bank chce być maszyną do udzielania kredytów

W tym roku bank pożyczy kilka miliardów złotych.

BRE Bank oraz jego detaliczne marki MultiBank i mBank są przygotowane do kredytowej odwilży.

- Mamy na kredyty co najmniej między 2 a 5 mld zł – zapowiedział Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku, we wtorek przy okazji publikacji wyników za czwarty kwartał 2009 r. Jesteśmy maszyną gotową do udzielania kredytów, gdy dojdzie do odwilży – dodał.

Zdaniem prezesa, pierwsi luźniejszą politykę kredytową odczują klienci detaliczni. Na firmy kolej przyjdzie później. Co będzie bezpośrednim impulsem do startu akcji kredytowej?

- Trudno wskazać na jeden element, liczymy na poprawę sytuacji makroekonomicznej – tłumaczył Mariusz Grendowicz. Bank w tym roku zamierza chętniej pożyczać na finansowanie nieruchomości. Już wcześniej szef detalu w BRE – Jarosław Mastalerz zapowiedział, że MultiBank i mBank będą sprzedawały 200 mln zł kredytów hipotecznych miesięcznie.

- Dynamicznie ruszy również w tym roku sprzedaż kredytów samochodowych – poinformował Mariusz Grendowicz. Bank będzie chętniej finansował zarówno nowe, jak i używane auta. Z kredytami konsumpcyjnymi, po nie najlepszych doświadczeniach w zeszłym roku (głównie z powodu nie spłacania rat kredytów gotówkowych BRE odpisał na rezerwy detaliczne w całym roku blisko 441 mln zł, całość rezerw wyniosła niemal 1,1 mld zł) bank będzie ostrożniejszy.

- Będziemy je oferować przede wszystkim znanym sobie klientom – mówił prezes. O swoich możliwościach kredytowych, każdy klient będzie wkrótce informowany na stronie internetowej po zalogowaniu się do systemu. Kredyt będzie mógł wykorzystać w dowolny sposób. W kolejnym etapie, jeszcze w tym roku, bank umożliwi uruchamianie takiego limitu na telefon w wybrany przez klienta sposób np. w postaci kredytu w koncie czy na karcie kredytowej.

Na ile plany mówiące o kilku miliardach złotych kredytów w tym roku różnią się od polityki prowadzonej w zeszłym roku, najlepiej widać po zmianach portfela kredytowego za 2009 r.

Zadłużenie klientów detalicznych przez cały miniony rok nie zmieniło się i wyniosło 27,4 mld zł. W przypadku przedsiębiorstw firmy więcej oddały, niż pożyczyły. Wartość spłacanych przez nie kredytów z 14,6 mld zł na koniec 2008 r. spadła do 14 mld zł w 2009 r. Jednocześnie 2,9 mln klientów indywidualnych BRE Banku miało 20 mld zł oszczędności, depozyty 12 836 klientów korporacyjnych wynosiły 14,6 mld zł.

Zobacz także: Kredyty.wieszjak.pl

Czytaj także

Ekspert:

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK