| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska chce pogłębić relacje handlowe z Chinami

Polska chce pogłębić relacje handlowe z Chinami

– Chcemy nawiązać z Chinami silne i długotrwałe relacje handlowe. Jesteśmy wiarygodnym partnerem gospodarczym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który zanotował w 2009 r. wzrost PKB – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z chińskim wiceministrem spraw zagranicznych Zhangiem Zhijunem. Rozmowy odbyły się 2 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że obecny poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej znacznie odbiega od potencjału obu państw.

– Dobrą okazją do poruszenia spraw, które są w polu zainteresowań przedsiębiorców z naszych krajów będzie planowana w Warszawie w I kwartale br. XIV sesja Polsko-Chińskiej Komisji Współpracy Gospodarczej – zaznaczył wiceszef polskiego rządu.

Dodał, że kolejną szansą na zacieśnienie kontaktów między Polską a Chinami będzie Światowa Wystawa EXPO 2010 w Szanghaju.

– To doskonała możliwość promocji polskiego eksportu do Chin, a dla wielu przedsiębiorców czas na nawiązanie relacji biznesowych – powiedział wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak przypomniał, że polska gospodarka stoi w obliczu modernizacji m.in. energetyki i infrastruktury.

– Na te cele chcemy przeznaczyć blisko 100 mld euro z środków własnych i unijnych – wyjaśnił wiceminister. Przypomniał, że we wrześniu 2009 r. chińska firma wygrała przetarg na budowę dwóch odcinków autostrady z okolic Łodzi do Warszawy.

– Jesteśmy otwarci na rozwój współpracy także w innych dziedzinach, jak choćby w rolnictwie czy górnictwie – dodał.
Wiceminister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Zhijun wyjaśnił, że jego wizyta ma na celu wzmocnienie i rozwój wzajemnych relacji ekonomicznych i dyplomatycznych naszych krajów.

– Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Chin w tym regionie Europy – podkreślił.

Zapewnił, że będzie zachęcał chińskich przedsiębiorców do wzięcia udziału w planie modernizacji polskiej gospodarki. Wiceminister Zhang dodał również, że jego rząd rozważa wysłanie do naszego kraju delegacji Chińskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji.
Według wstępnych ocen wymiana handlowa Polski i Chin wyniosła w 2009 r. 11 mld euro, przy czym eksport osiągnął wartość miliarda euro, a import blisko 10 mld euro.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »