| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nękanie ma być karalne

Nękanie ma być karalne

Jak wynika z przeprowadzonych w 2009 roku badań co 10 osoba w Polsce była ofiarą nękania. Jak do tej pory w polskim systemie prawnym zjawisko stalkingu nie jest jeszcze uregulowane ani w prawie karnym, ani cywilnym.

W Polskim systemie prawnym zjawisko stalkingu, czyli nękania nie jest jeszcze uregulowane ani w prawie karnym, ani w przepisach prawa cywilnego. Na świecie - w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech , czy Holandia powstały oddzielne zapisy w kodeksie karnym penalizujące to zjawisko. We Włoszech trwają prace nad nowelizacją kodeksu i wprowadzeniem do niego artykułu definiującego stalking.

W Polsce ofiary stalkingu, czyli nękania nie mają odpowiednich narzędzi prawnych aby się przed nim bronić.

Definicja Stalkingu przyjęta przez Centrum Badań nad Stalkingiem w Polsce to: rozmowy telefoniczne, wysyłanie sms-ów, listów i e-maili; groźby, zachowania agresywne, śledzenie, nękanie, obserwowanie i szkodzenie. Zachowania te przyjmują charakter ciągły i powodują strach i skrępowanie.

Konsekwencje stalkingu są poważne. Według danych zgromadzonych przez Osservazione Nazionale dello Stalking (Narodowe Obserwatorium ds. Stalkingu we Włoszech – O.S.N 2006) w ciągu trzech lat (2003-2005) około 10% dokonanych zabójstw poprzedzonych było czynami rozpoznawanymi jako stalking.

Zjawisko stalkingu zaklasyfikowane zostało do form naruszenia wolności osobistej. Jest to model zachowania charakteryzujący się powtarzającymi się naruszeniami granic zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego jednej lub więcej osób. Inaczej mówiąc to powtarzalny ciąg zachowań podejmowanych przez napastnika w celu wywołania u prześladowanej przez niego osoby, stanu uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo jej lub osób jej najbliższych.

Momentem kluczowym w zapobieganiu przekroczenia nienaruszalności osobistej jest przejście z kontaktu pośredniego (rozmowy telefoniczne, niemile widziane prezenty, sms-y, czy e-maile) do kontaktu bezpośredniego: bliskość fizyczna, odwiedzenie miejsca pracy, zachowania agresywne. Zachowania te świadczą o utracie kontroli przez prześladowcę, który, choć brzmi to niewiarygodnie, z anonimowego wielbiciela stać się może zabójcą.

Więcej: Nękanie, czyli jak starking będzie karalne

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK