| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG: rozwój górnictwa gwarancją postępu gospodarczego

MG: rozwój górnictwa gwarancją postępu gospodarczego

- Kopalnia węgla brunatnego jest ogromną szansą na rozwój gospodarczy regionu. Jednocześnie zmienia warunki życia jego mieszkańców. Dlatego intencją rządu jest prowadzenie otwartego dialogu w tej sprawie – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas Seminarium nt. przyszłości złoża węgla brunatnego „Legnica”. Spotkanie odbyło się 4 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier przypomniał, że budowa kopalni węgla brunatnego daje impuls do rozwoju gminy, na terenie której się znajduje.

– Przykładem sukcesu jest gmina Kleszczów. Wokół działającej tam kopalni powstały strefy przemysłowe i wiele nowych miejsc pracy – podkreślił.
Zapewnił też uczestników seminarium, że nie zapadła jeszcze decyzja o eksploatacji zasobów węgla brunatnego „Legnica”.

– W Polsce są też inne złoża, które mają podobną charakterystykę do legnickiego. Mamy więc możliwość wyboru pomiędzy kilkoma lokalizacjami kopalni – zauważył.

Wicepremier Pawlak odniósł się również do gospodarczych perspektyw Legnicy.

– W momencie wyczerpania się zasobów miedzi, trzeba będzie poszukać nowych możliwości, które przyspieszą rozwój regionu. Kopalnia węgla brunatnego jest jedną z nich – zaznaczył.

Poseł Tomasz Nowak poinformował z kolei o zaangażowaniu Sejmu w tematykę węgla brunatnego. – W ramach sejmowego zespołu ds. energetyki działa sekcja ds. węgla brunatnego, która skupia zwolenników jak i przeciwników eksploatacji złóż – powiedział. - Kopalnia węgla brunatnego daje stabilność zatrudnienia w regionie i wzmacnia władzę samorządową. Jednocześnie, czego przykładem jest Konin, inwestycja taka nie jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego – przekonywał uczestników spotkania.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska przedstawiła natomiast najważniejsze założenia Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. i roli, jaką odgrywa w niej węgiel brunatny.

– Jesteśmy najbezpieczniejszym energetycznie krajem w Unii Europejskiej, przede wszystkim dzięki złożom węgla kamiennego i brunatnego. Dlatego tak ważne jest dla Polski optymalne wykorzystanie krajowych zasobów i zabezpieczenie dostępu do nich – podkreśliła.
Korzyści dla regionu z kopalni węgla brunatnego omówiła także Kazimiera Tarkowska, wójt gminy Kleszczów.

- Dzięki lokalizacji kopalni i elektrowni na naszym terenie, Kleszczów jest, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, najbogatszą gminą w Polsce, o rocznych przychodach na poziomie 150 mln zł – powiedziała.

– Możemy się również pochwalić stabilnym rynkiem pracy, wzrostem liczby mieszkańców, rozwojem przedsiębiorczości i wysokim poziomem opieki lekarskiej – dodała.

Celem seminarium zorganizowanego w MG był dialog z przedstawicielami władz samorządowych regionu legnicko-głogowskiego nt. przyszłości złoża węgla brunatnego „Legnica”. Podczas spotkania samorządowcy mieli możliwość przedstawienia swojego stanowiska wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi. W seminarium wzięli również udział przedstawiciele świata nauki oraz przemysłu związanego z wydobyciem węgla brunatnego.

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK