| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Sprawozdawczość dla bilansu płatniczego

Sprawozdawczość dla bilansu płatniczego

Od tego roku podmioty uczestniczące w obrotach z zagranicą są zobowiązane do dostarczania do NBP danych według nowych zasad.

1 stycznia 2010 roku wszedł w życie nowy system sprawozdawczy dla bilansu płatniczego, który wprowadził zmiany w sposobie raportowania podmiotów gospodarczych do NBP. Chodzi o system sprawozdawczy, który dostarcza informacji o przepływach finansowych między podmiotami krajowymi a tymi działającymi za granicą.

– Dane te pozwalają nam sporządzić niezwykle istotne z punktu widzenia oceny sytuacji gospodarczej dokumenty, takie jak bilans płatniczy, bilans aktywów i pasywów zagranicznych Polski (tzw. międzynarodowa pozycja inwestycyjna naszego kraju) oraz zadłużenie zagraniczne Polski. Są to dokumenty potrzebne nie tylko NBP, dla prowadzenia skutecznej polityki pieniężnej, ale bardzo ważne dla wszystkich innych uczestników życia gospodarczego, w tym dla postrzegania Polski za granicą – mówi Józef Sobota, dyrektor departamentu statystyki NBP.

Do końca ubiegłego roku głównymi dostawcami danych do bilansu były banki komercyjne, informujące o transakcjach zagranicznych ich klientów. Teraz w większym zakresie obowiązki sprawozdawcze dotyczą samych podmiotów gospodarczych.

– Analizy ostatniego kryzysu finansowego wskazały, że dla oceny ryzyk w globalnej gospodarce potrzebne są bardziej szczegółowe dane, lepiej opisujące nowe instrumenty wykorzystywane w transgranicznych transakcjach finansowych. Nowy system sprawozdawczy NBP wychodzi na przeciw tym potrzebom. Jest zgodny z zaleceniami Europejskiego Banku Centralnego, Eurostatu czy OECD. W konsekwencji otrzymamy lepszą jakość analiz w tym obszarze – zapewnia Józef Sobota.

Obowiązek sprawozdawania do NBP – nałożony rozporządzeniem ministra finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 184/2009 – obejmuje od tego roku ok. 7 tysięcy podmiotów gospodarczych. Z tego około tysiąca mających największy udział w obrotach zagranicznych Polski będzie sprawozdawało w cyklu miesięcznym, a sześć tysięcy w cyklu kwartalnym.

Nowy system sprawozdawczy jest w pełni zinformatyzowany, daje partnerom NBP możliwość raportowania on-line do portalu www.sprawzodawczosc.nbp.pl. Odpowiedni certyfikat, gwarantujący bezpieczną ścieżkę przekazywania danych i ochronę danych indywidualnych podmiotów, jest udostępniany przez NBP bezpłatnie.

NBP już od kilku miesięcy informował o nowym systemie. Jesienią ub. roku odbyły się bezpośrednie spotkania pracowników NBP z przedstawicielami około tysiąca przedsiębiorstw, które mają największy wpływ na statystykę bilansu płatniczego.

Do pozostałych pomiotów gospodarczych trafiły przesyłki zawierające komplet informacji. Każdy przedsiębiorca, po zamknięciu ksiąg za ten rok, musi sprawdzić, czy suma jego aktywów i pasywów zagranicznych mieści się w określonych przedziałach wyznaczonych przez wspomniane rozporządzenie ministra finansów. Jeśli tak, to obejmuje go – mówiąc językiem urzędowym – obowiązek dostarczania danych do NBP.

NBP/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK