| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Coraz trudniej zarobić na lokacie

Coraz trudniej zarobić na lokacie

Banki odświeżyły ofertę lokat, niestety przeważają obniżki oprocentowania.W ostatnim miesiącu stawki depozytów zmieniły się aż w 18 bankach na 33 obserwowane przez Open Finance instytucje.

Przeważały obniżki, bo oprocentowanie spadło w 13 instytucjach. Potaniały m.in. lokaty w AIG Banku, Citibanku, Meritum Banku, Nordei, PKO BP, Raiffeisen Banku, Toyota Banku i VW Banku direct. Kilka instytucji zdecydowało się jednak uatrakcyjnić swoją ofertę. Podwyżki oprocentowania lokat zafundował klientom Bank Pocztowy, BGŻ, ING Bank Śląski, Deutsche Bank. W Getin Banku z kolei cześć lokat poszła w dół, ale roczne depozyty mają wyższą stawkę niż przed miesiącem.

Widać, że banki kontynuują trend ścinania oprocentowania depozytów. Robią to jednak powoli, przerywając czasowymi podwyżkami stawek. Nadal bowiem pozyskiwanie kapitału nie jest tak proste jak w czasach przed kryzysem.

Banki muszą więc dbać o to, by poziom oprocentowania gwarantował im stały napływ środków. Nie ma jednak złudzeń, co do tego, że w najbliższych miesiącach oprocentowanie depozytów nadal będzie spadało. Proces ten może zatrzymać się w drugiej połowie roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli.

Tym razem ograniczyliśmy się do kwoty 5 tys. zł. W dobie lokat z dzienną kapitalizacją depozyty np. na 20 tys. zł tracą sens. Z punktu widzenia klienta lepiej założyć dwie lokaty po 10 tys. zł, które pozwolą uniknąć podatku Belki, bo daje to szansę na wyższy zysk.

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje teraz Noble Bank za pośrednictwem internetowego serwisu płacąc 5,65 proc. To właśnie lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc.

Niewiele mniej dostaniemy w Deutsche Banku, który wprowadził właśnie lokaty z dzienną kapitalizacją. Za kwartalny depozyt płaci 4,86 proc., czyli tyle co na zwykłej lokacie przynoszącej 6 proc. W przypadku depozytu na 6 miesięcy liderem również jest Noble Bank z tą samą ofertą co w przypadku lokaty na kwartał.

Drugi w kolejności jest Meritum Bank proponujący depozyt antypodatkowy na 5,35 proc., czyli tyle co lokata z podatkiem na 6,6 proc. Ci, którzy myślą o lokacie na rok powinni zajrzeć do oddziału Noble Banku, gdzie znajdą lokatę z dzienną kapitalizacją, która pozwoli zarobić tak jak na lokacie z oprocentowaniem 7 proc.

W Meritum Banku możemy zaś liczyć na 5,4 proc., czyli 6,67 proc. brutto. Amatorzy dwuletnich depozytów mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga – ze zmiennym oprocentowaniem. Pewne 6 proc. (4,86 netto) dostaniemy w Toyota Banku

Widać, że najlepsze lokaty to najczęściej te z dzienną kapitalizacją. Po tym jak wprowadził je do swojej oferty Deutsche Bank, a Getin Bank wycofał, znajdziemy je już w 9 bankach, a kilka innych oferuje jeszcze działające w ten sposób konta oszczędnościowe. Możliwość uniknięcia podatku pojawia się dzięki zaokrągleniom. Jeśli naliczane codziennie odsetki nie przekroczą 2,49 zł, to podatek jest zaokrąglany do zera.

Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak – Open Finance

Zobacz także: Lokaty.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK