| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski minister otrzymał odznaczenie państwowe Ukrainy

Polski minister otrzymał odznaczenie państwowe Ukrainy

Sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak otrzymał odznaczenie państwowe Ukrainy - order „Za zasługi” III stopnia. Wyróżnienie za wysiłki na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich przyznał ministrowi prezydent Wiktor Juszczenko.

Order wręczył ministrowi ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motsyk. Jak podkreślił, Ukraina docenia osobisty wkład ministra Tomasza Siemoniaka w działania na rzecz pogłębienia współpracy Polski i Ukrainy.

Dla strony ukraińskiej szczególnie ważne jest wsparcie ministra i rządu RP dla społeczności Ukraińców w naszym kraju, a zwłaszcza zaangażowanie w sprawę zwrotu Związkowi Ukraińców w Polsce Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu.

W uroczystości ze strony polskiej wzięli udział przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki, wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman oraz dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA Józef Różański.

Dom Narodowy w Przemyślu powstał ze składek ukraińskich mieszkańców miasta. Po wojnie w 1958 r. obiekt został przejęty przez państwo, a potem przeszedł w ręce gminy.

W styczniu 2004 roku wojewoda podkarpacki wydał zgodę na przejęcie budynku przez gminę Przemyśl. Po konsultacjach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i wojewodą podkarpackim radni Przemyśla na mocy uchwały przyjętej 3 września 2009 roku zadecydowali o przekazaniu Ukraińskiego Domu Narodowego Skarbowi Państwa, dzięki czemu możliwy był zwrot nieruchomości Związkowi Ukraińców w Polsce.

Decyzja o przekazaniu Domu Narodowego, tak ważnego dla ludności ukraińskiej zamieszkującej w Przemyślu, była gestem pojednania ze strony polskich władz - krokiem w kierunku budowania zgodnej przyszłości i współistnienia dwóch narodowości, kultur - Polaków i Ukraińców.

MSWiA/IN

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK