| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan o rządowym planie rozwoju i konsolidacji finansów

Lewiatan o rządowym planie rozwoju i konsolidacji finansów

W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przedstawiony plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 oraz decyzja premiera Donalda Tuska dotyczącą rezygnacji z udziału w wyborach prezydenckich są bardzo silnie ze sobą skorelowane. Dzięki temu istnieje realna szansa na wprowadzenie w życie propozycji zawartych w planach rządowych.

W sprawie konsolidacji finansów publicznych rząd planuje działania, które trwale mają ustabilizować sytuację w tym obszarze. Dyskutowana możliwość zmiany definicji długu publicznego zostaje odłożona do momentu przyjęcia ustaw, które sprawią, iż taka zmiana nie zagrozi wiarygodności Polski.

Rząd zamierza wprowadzić – do czasu obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB - regułę wydatkową, która będzie dotyczyła tylko wydatków elastycznych (niespełna 30 proc. wydatków budżetowych). Zakłada ona możliwość wzrostu tych wydatków tylko o 1 punkt procentowy i inflację (czyli realnie o 1 punkt procentowy).

W opinii PKPP Lewiatan to wielki koszt naprawy finansów publicznych i wielkie ryzyko dla polskich szans rozwojowych, bowiem ograniczeniu będą podlegać wydatki prorozwojowe, a nie wydatki sztywne.

W 2010 roku, a także w jakiejś mierze w 2011 roku ubytki w dopływie środków na cele prorozwojowe będą uzupełniane z funduszy unijnych. Jednak w kolejnych latach ten dopływ będzie już niewielki w stosunku do potrzeb.

To także wyzwanie – dla przedsiębiorstw i sektora bankowego - znacznego wzrostu wydatków na inwestycje, w tym inwestycje na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje z prywatnych środków. Rząd chce również oszczędzania publicznych pieniędzy.

My chcielibyśmy mówić raczej o efektywnym wydawaniu publicznych pieniędzy. Takie podejście sprawdza się w biznesie (sprawdziło się m.in. w okresie osłabienia gospodarczego w 2009 roku), na pewno sprawdziłoby się także w sferze publicznej. 

Po osiągnięciu przez deficyt budżetowy poziomu poniżej 3 proc. PKB rząd zamierza zmienić regułę wydatkową na regułę budżetową, zapisaną w ustawie o finansach publicznych, która będzie wiązała wydatki z budżetu państwa z dynamiką wzrostu gospodarczego osiągniętą w ciągu 5-6 lat poprzedzających konstruowanie budżetu (wzrost wydatków ma być niższy od tej dynamiki).

Jednocześnie rząd planuje obniżenie pierwszego progu ostrożnościowego dla długu publicznego z 50 proc. do 40 proc. Lewiatan uznaje te rozwiązania za bardzo dobre. Wyjaśnienia jednak wymaga, jakiego zakresu wydatków będzie dotyczyła reguła budżetowa (plan mówi o „możliwie szerokim zakresie wydatków sektora finansów publicznych”).

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »