| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan o rządowym planie rozwoju i konsolidacji finansów

Lewiatan o rządowym planie rozwoju i konsolidacji finansów

W opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przedstawiony plan rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 oraz decyzja premiera Donalda Tuska dotyczącą rezygnacji z udziału w wyborach prezydenckich są bardzo silnie ze sobą skorelowane. Dzięki temu istnieje realna szansa na wprowadzenie w życie propozycji zawartych w planach rządowych.

W sprawie konsolidacji finansów publicznych rząd planuje działania, które trwale mają ustabilizować sytuację w tym obszarze. Dyskutowana możliwość zmiany definicji długu publicznego zostaje odłożona do momentu przyjęcia ustaw, które sprawią, iż taka zmiana nie zagrozi wiarygodności Polski.

Rząd zamierza wprowadzić – do czasu obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB - regułę wydatkową, która będzie dotyczyła tylko wydatków elastycznych (niespełna 30 proc. wydatków budżetowych). Zakłada ona możliwość wzrostu tych wydatków tylko o 1 punkt procentowy i inflację (czyli realnie o 1 punkt procentowy).

W opinii PKPP Lewiatan to wielki koszt naprawy finansów publicznych i wielkie ryzyko dla polskich szans rozwojowych, bowiem ograniczeniu będą podlegać wydatki prorozwojowe, a nie wydatki sztywne.

W 2010 roku, a także w jakiejś mierze w 2011 roku ubytki w dopływie środków na cele prorozwojowe będą uzupełniane z funduszy unijnych. Jednak w kolejnych latach ten dopływ będzie już niewielki w stosunku do potrzeb.

To także wyzwanie – dla przedsiębiorstw i sektora bankowego - znacznego wzrostu wydatków na inwestycje, w tym inwestycje na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje z prywatnych środków. Rząd chce również oszczędzania publicznych pieniędzy.

My chcielibyśmy mówić raczej o efektywnym wydawaniu publicznych pieniędzy. Takie podejście sprawdza się w biznesie (sprawdziło się m.in. w okresie osłabienia gospodarczego w 2009 roku), na pewno sprawdziłoby się także w sferze publicznej. 

Po osiągnięciu przez deficyt budżetowy poziomu poniżej 3 proc. PKB rząd zamierza zmienić regułę wydatkową na regułę budżetową, zapisaną w ustawie o finansach publicznych, która będzie wiązała wydatki z budżetu państwa z dynamiką wzrostu gospodarczego osiągniętą w ciągu 5-6 lat poprzedzających konstruowanie budżetu (wzrost wydatków ma być niższy od tej dynamiki).

Jednocześnie rząd planuje obniżenie pierwszego progu ostrożnościowego dla długu publicznego z 50 proc. do 40 proc. Lewiatan uznaje te rozwiązania za bardzo dobre. Wyjaśnienia jednak wymaga, jakiego zakresu wydatków będzie dotyczyła reguła budżetowa (plan mówi o „możliwie szerokim zakresie wydatków sektora finansów publicznych”).

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK