| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Redukcja CO2 dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej

Redukcja CO2 dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej

– Najlepsze rezultaty w ograniczaniu emisji CO2 możemy osiągnąć zwiększając efektywność energetyczną oraz wykorzystując niskoemisyjne technologie produkcji energii - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas konferencji „Najnowsze wymiary polityki klimatycznej - Trzy idee, które czynią wolnym”.

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał o wnioskach z raportu przygotowanego przez McKinsey&Company i spółki energetyczne pod patronatem Ministra Gospodarki. Opracowanie dotyczy oceny potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych.

– Wyniki badania pokazują, że nasz kraj ma techniczny potencjał redukcji poziomu emisji nawet o 1/3 do 2030 roku – dodał.

Efekty zacznie przynosić realizacja dużych projektów w sektorze elektroenergetycznym, tj. elektrownie wiatrowe, elektrownie atomowe czy instalacje CCS. W opinii wiceministra Korolca Polska dowiodła, iż rozwój gospodarczy nie musi pociągać za sobą degradacji środowiska.

- W Kioto zobowiązaliśmy się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 6 proc., ale w latach 1988-2007 osiągnęliśmy redukcję rzędu 30 proc. – powiedział.

Podkreślił także, że w tym samym czasie nasz PKB zwiększył się o ponad 70 proc.

Polska jako kraj, którego gospodarka w znacznym stopniu oparta jest na węglu, może wypracować model redukcji emisji gazów cieplarnianych, który będzie miał zastosowanie w innych państwach o podobnej strukturze energetycznej.

- W Ministerstwie Gospodarki rozpoczęliśmy właśnie prace nad Narodowym Programem Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych – poinformował podsekretarz stanu w MG. Dodał, że przygotowanie założeń Programu będzie przedmiotem prac Rady Ministrów w I połowie br.

Wiceminister Korolec zadeklarował, że w realizacji Programu pomoże powołana przez wicepremiera Waldemara Pawlaka Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji. Z kolei członkowie polskiego rządu aktywnie uczestniczą w wielu organizacjach zajmujących się zmianami klimatu, tj. Międzynarodowej Agencji Energii, Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, Carbon Sequestration Leadership Forum czy Global CCS Institute.

MG/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK