| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jest plan reformy finansów publicznych

Jest plan reformy finansów publicznych

Główne założenie „Planu rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011” to m.in. wprowadzenie dwóch reguł – wydatkowej i budżetowej, które mają w dłuższej perspektywie zahamować wzrost deficytu publicznego i zapewnić Polsce wzrost gospodarczy.

Projekt zaprezentowali 29 stycznia 2010 roku, premier Donald Tusk, minister finansów Jacek Rostowski oraz minister – członek Rady Ministrów Michał Boni na konferencji w Politechnice Warszawskiej.

Jak mówił szef rządu Polska, chociaż jest jedynym państwem europejskim z dodatnim bilansem gospodarczym w 2009 roku, a biorąc pod uwagę relacje długu do PKB wypada dobrze w porównaniu z państwami zachodniej Europy, nadal jest w pościgu za najbardziej rozwiniętymi cywilizacyjnie krajami.

– Jesteśmy w środku stawki, a chcemy być w czołówce skutecznego ograniczania deficytu – zaznaczył premier Donald Tusk.

Żeby to osiągnąć, rząd proponuje ustawowe wprowadzenie narzędzi wzmacniających kontrolę finansów publicznych.
Jednym z nich jest tzw. reguła wydatkowa. Zakłada ona ograniczenie wydatków niesztywnych, aby nie rosły więcej niż 1 proc. plus poziom inflacji. Szef rządu zastrzegł jednak, że jeszcze w 2010 roku wydatki będą wyższe niż 1 proc.

Ponadto docelowo wydatki publiczne nie mogą wynosić więcej niż 40 proc. PKB, a relacja długu publicznego do PKB 3 proc.(co jest jednym z warunków wejścia do strefy euro).

Jak zapowiedział Donald Tusk, osiągnięty wzrost będzie dzielony proporcjonalnie i wykorzystywany do przeciwdziałania zadłużeniu państwa, zmniejszania deficytu oraz na priorytety społeczne.

Natomiast reguła budżetowa opiera się na założeniu, że wydatki budżetowe będą rosły wolniej niż rosła polska gospodarka w ciągu ostatnich 5-6 lat.

– W dobrych czasach reguła ta nie pozwoli na nierealne wydatkowanie publicznych pieniędzy, do czego miały tendencję poprzednie rządy – wyjaśniał minister finansów Jacek Rostowski podkreślając znaczenie powiązania reguły budżetowej z wieloletnim planem finansowym. Wydatki sztywne będą się musiały zmieścić zarówno w regule, jak i planie.

MF/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszak.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK