| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jest plan reformy finansów publicznych

Jest plan reformy finansów publicznych

Główne założenie „Planu rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011” to m.in. wprowadzenie dwóch reguł – wydatkowej i budżetowej, które mają w dłuższej perspektywie zahamować wzrost deficytu publicznego i zapewnić Polsce wzrost gospodarczy.

Projekt zaprezentowali 29 stycznia 2010 roku, premier Donald Tusk, minister finansów Jacek Rostowski oraz minister – członek Rady Ministrów Michał Boni na konferencji w Politechnice Warszawskiej.

Jak mówił szef rządu Polska, chociaż jest jedynym państwem europejskim z dodatnim bilansem gospodarczym w 2009 roku, a biorąc pod uwagę relacje długu do PKB wypada dobrze w porównaniu z państwami zachodniej Europy, nadal jest w pościgu za najbardziej rozwiniętymi cywilizacyjnie krajami.

– Jesteśmy w środku stawki, a chcemy być w czołówce skutecznego ograniczania deficytu – zaznaczył premier Donald Tusk.

Żeby to osiągnąć, rząd proponuje ustawowe wprowadzenie narzędzi wzmacniających kontrolę finansów publicznych.
Jednym z nich jest tzw. reguła wydatkowa. Zakłada ona ograniczenie wydatków niesztywnych, aby nie rosły więcej niż 1 proc. plus poziom inflacji. Szef rządu zastrzegł jednak, że jeszcze w 2010 roku wydatki będą wyższe niż 1 proc.

Ponadto docelowo wydatki publiczne nie mogą wynosić więcej niż 40 proc. PKB, a relacja długu publicznego do PKB 3 proc.(co jest jednym z warunków wejścia do strefy euro).

Jak zapowiedział Donald Tusk, osiągnięty wzrost będzie dzielony proporcjonalnie i wykorzystywany do przeciwdziałania zadłużeniu państwa, zmniejszania deficytu oraz na priorytety społeczne.

Natomiast reguła budżetowa opiera się na założeniu, że wydatki budżetowe będą rosły wolniej niż rosła polska gospodarka w ciągu ostatnich 5-6 lat.

– W dobrych czasach reguła ta nie pozwoli na nierealne wydatkowanie publicznych pieniędzy, do czego miały tendencję poprzednie rządy – wyjaśniał minister finansów Jacek Rostowski podkreślając znaczenie powiązania reguły budżetowej z wieloletnim planem finansowym. Wydatki sztywne będą się musiały zmieścić zarówno w regule, jak i planie.

MF/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK