| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nielegalne oprogramowania w firmach

Nielegalne oprogramowania w firmach

Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Nieautoryzowana instalacja przez pracowników, ukryta instalacja dokonana za pośrednictwem „wyskakujących” okienek (ang. pop-up) pojawiających się podczas odwiedzania niektórych stron internetowych i złe zarządzanie licencjami oprogramowania to tylko niektóre przykłady.

Przyczyną takich błędów często jest brak świadomości osób zarządzających firmą i pracowników, niewłaściwa polityka korporacyjna oraz wadliwe procesy zarządzania oprogramowaniem.

Niestety, w niektórych przypadkach oprogramowanie bez licencji używane jest umyślnie i odbywa się za wiedzą osób zarządzających, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw z tym związanych.

Zrozumienie jak dużą rolę odgrywa oprogramowanie, znajomość rodzajów dostępnego oprogramowania i różnych rodzajów licencji może mieć kluczowe znaczenie dla działalności i rozwoju firmy. Czynniki te powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Zwiększając wiedzę na temat posiadanych zasobów oprogramowania w firmie i właściwie nim zarządzając, zapewniamy jego efektywne wykorzystanie, co przekłada się na wzrost produktywności i wydajności firmy.

Dostępnych jest wiele rodzajów licencji: od zwykłego formatu „kliknij aby zaakceptować” aż do bardziej skomplikowanych negocjowanych indywidualnych umów. Elastyczność rozwiązań licencyjnych zwiększa się z roku na rok. Standardowe licencje zezwalają na instalację na od jednego do pięciu komputerów, natomiast licencje grupowe zezwalają na określoną liczbę instalacji z jednego nośnika CD.

Więcej: Jak oprogramowania bez licencji trafia do firm

Zobacz także: Komputer i Internet

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK