| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zwrócone składki ZUS a zeznanie podatkowe

Zwrócone składki ZUS a zeznanie podatkowe

Otrzymałem z ZUS zwrot składek ubezpieczeniowych. Zastanawiam się teraz, czy taki zwrot powinienem wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować. Fiskus zwróci mi też nadpłatę podatku dochodowego za poprzedni rok, czy od tej nadpłaty zostanie on odliczony ?

Poprzez każdy zwrot uprzednio odliczonych lub zaliczonych wcześniej do kosztów składek ZUS powstaje dla podatnika obowiązek uwzględnienia składek w formularzu podatkowym składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.

Na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o PIT w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik powinien doliczyć do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie ze skalą podatkową PIT lub podatkiem liniowym PIT, kwoty które zostały wcześniej odliczone.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w sytuacji, kiedy ich składki na ubezpieczenie społeczne nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu a następnie zostały zwrócone przed złożeniem zeznania rocznego, nie muszą odliczać składek w zeznaniu rocznym.

Jeżeli chodzi o zwrot składek zaliczanych do kosztów, to wówczas należy zwrócone składki doliczyć do przychodu uzyskanego z działalności gospodarczej przyjmując datę ich otrzymania. W sytuacji kiedy składki odliczone zostały w zeznaniu od przychodu (dochodu), to uzyskaną kwotę z tytułu zwrotu nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, trzeba wykazać w polu: inne źródła w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot.

Więcej: Jak rozliczyć w PIT zwrócone składki ZUS

Zobacz także: PIT.wieszjak.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK