| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć 3,5 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego może sięgnąć 3,5 proc.

Według wstępnych szacunków GUS, w 2009 roku PKB wzrósł o 1,7 proc. wobec oczekiwanych 1,6 proc. i naszej prognozy 1,7 proc. – informuje Getin Noble Bank.

Oznacza to, że w ostatnim kwartale ub. r. tempo wzrostu gospodarczego przekroczyło najprawdopodobniej 3 proc. r/r (nasza prognoza 3,1 proc., publikacja danych pod koniec lutego).

Wzrost konsumpcji w 2009 roku sięgnął 2,3 proc. Na tej podstawie szacujemy dynamikę konsumpcji w Q4 ub. r. na poziomie z poprzedniego kwartału (2,2% r/r). Oczekujemy stopniowej poprawy dynamiki konsumpcji w 2010 roku powyżej 3 proc.

O pozytywnym zaskoczeniu można mówić w przypadku inwestycji – ich spadek w całym 2009 roku sięgnął tylko 0,3 proc. Biorąc pod uwagę, że w Q2 i Q3 ’09 inwestycje spadły odpowiednio o 3,0 proc. i 1,5 proc. r/r, liczba ta sugeruje, że w ostatnim kwartale ub. r. dynamika inwestycji kształtowała się w okolicach zera (a nawet mogła być dodatnia).

Dzisiejsze dane potwierdzają, że spowolnienie polskiej gospodarki miało dość płytki, choć gwałtowny, charakter. Przekroczenie przez dynamikę PKB progu 3 proc. w Q4 ’09 tworzy dobrą bazę wyjściową na ten rok.

Spodziewamy się, że tempo wzrostu gospodarczego w 2010 roku sięgnie 3,5 proc., wyróżniając polską gospodarkę zarówno na tle regionu, jak i tzw. starej Europy. Stanowi to wsparcie dla dalszej aprecjacji złotego.

W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się natomiast przeceny na rynku długu – otoczenie spadającej inflacji powinno ograniczać oczekiwania na podwyżki stóp procentowych (tych spodziewamy się najwcześniej w Q3 ‘09). Poprawa impetu gospodarki powinna natomiast przełożyć się na lepszą sytuację budżetu państwa, sprzyjając papierom skarbowym o dłuższych terminach zapadalności.

Getin Noble Bank/IN

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »