| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydała osiem zgód na dokonanie koncentracji. Jedna z nich dotyczyła zakupu ponad 78 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik przez spółkę AgustaWestland. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją śmigłowców cywilnych i wojskowych. Przejmujący – AgustaWestland należy do grupy działającej m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz obronnym.

Druga decyzja dotyczy przejęcia przez Bumar dwóch spółek – Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum. Bumar jest producentem uzbrojenia i sprzętu militarnego, a przejmowane spółki, posiadające status centrów badawczo-rozwojowych – zajmują się przede wszystkim pracami z dziedziny wojskowości. Transakcja polegać będzie na zakupie przez Bumar 85 proc. akcji przejmowanych spółek.

Kolejna zgoda umożliwia krakowskim Zakładom Usług Energetycznych i Komunikacyjnych ZUE zakup 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych. ZUE to spółka działająca głównie w obszarze infrastruktury tramwajowej, a przejmowany specjalizuje się głównie w kolejowej.

Zmiany szykują się również w branży energetycznej. Ekoenergetyka może kupić 60 proc akcji przedsiębiorstwa Eko-Energia, które prowadzi działalność w zakresie usług energetycznych m.in. remontów maszyn elektrycznych i wykonywania instalacji elektrycznych. Ekoenergetyka nie prowadzi jeszcze działalności – jest spółką celową, utworzoną do zarządzania Eko-Energią.

Ponadto Energetyka z Lubina może przejąć kontrolę nad Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Przedmiotem działalności przedsiębiorców jest m.in. wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii cieplnej.

Prezes UOKiK zgodziła się również na transakcje planowane przez spółki należące do grupy Impel. Impel Cleaning – działająca na rynku usług porządkowo-czystościowych może przejąć spółkę Partner, która świadczy usługi outsourcingowe dla Huty Katowice. Natomiast Impel Security może połączyć się z Asekuracją – obie spółki zajmują się ochroną osób i mienia.

Ponadto Prezes UOKiK wydała zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol. Uczestnicy koncentracji zajmują się wyrobem produktów mleczarskich. Nowo utworzona spółka ma nosić nazwę Sudowia-Laktopol.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

UOKiK/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK