REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UOKiK: przejęcia w przemyśle lotniczym, spożywczym i elektrycznym

REKLAMA

REKLAMA

Prezes UOKiK zgodziła się na kolejne połączenia – zielone światło ma m.in. przemysł lotniczy, elektryczny, spożywczy oraz energetyka.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydała osiem zgód na dokonanie koncentracji. Jedna z nich dotyczyła zakupu ponad 78 proc. akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik przez spółkę AgustaWestland. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją śmigłowców cywilnych i wojskowych. Przejmujący – AgustaWestland należy do grupy działającej m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym oraz obronnym.

REKLAMA

REKLAMA

Druga decyzja dotyczy przejęcia przez Bumar dwóch spółek – Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji oraz Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych Obrum. Bumar jest producentem uzbrojenia i sprzętu militarnego, a przejmowane spółki, posiadające status centrów badawczo-rozwojowych – zajmują się przede wszystkim pracami z dziedziny wojskowości. Transakcja polegać będzie na zakupie przez Bumar 85 proc. akcji przejmowanych spółek.

Kolejna zgoda umożliwia krakowskim Zakładom Usług Energetycznych i Komunikacyjnych ZUE zakup 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych. ZUE to spółka działająca głównie w obszarze infrastruktury tramwajowej, a przejmowany specjalizuje się głównie w kolejowej.

Zmiany szykują się również w branży energetycznej. Ekoenergetyka może kupić 60 proc akcji przedsiębiorstwa Eko-Energia, które prowadzi działalność w zakresie usług energetycznych m.in. remontów maszyn elektrycznych i wykonywania instalacji elektrycznych. Ekoenergetyka nie prowadzi jeszcze działalności – jest spółką celową, utworzoną do zarządzania Eko-Energią.

Ponadto Energetyka z Lubina może przejąć kontrolę nad Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Legnicy. Przedmiotem działalności przedsiębiorców jest m.in. wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii cieplnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezes UOKiK zgodziła się również na transakcje planowane przez spółki należące do grupy Impel. Impel Cleaning – działająca na rynku usług porządkowo-czystościowych może przejąć spółkę Partner, która świadczy usługi outsourcingowe dla Huty Katowice. Natomiast Impel Security może połączyć się z Asekuracją – obie spółki zajmują się ochroną osób i mienia.

Ponadto Prezes UOKiK wydała zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Spółdzielnię Mleczarską Sudowia oraz Laktopol. Uczestnicy koncentracji zajmują się wyrobem produktów mleczarskich. Nowo utworzona spółka ma nosić nazwę Sudowia-Laktopol.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

UOKiK/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA