| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Stopy procentowe pozostają bez zmian

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., stopa lombardowa 5 proc., stopa depozytowa 2 proc., zaś redyskonta weksli 2 proc. w skali rocznej.

NBP komentuje, że napływające dane wskazują na dalszy wzrost aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz nieco słabszą niż w gospodarce amerykańskiej poprawę koniunktury w strefie euro.

W gospodarkach rozwiniętych utrzymuje się jednak niekorzystna sytuacja na rynku pracy, a także w dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa. Jednocześnie przyspiesza wzrost PKB w największych gospodarkach wschodzących, w tym w Chinach, gdzie w ostatnim okresie zwiększyło się też ryzyko związane z nadmiernym wzrostem kredytu i cen aktywów.

Do ożywienia koniunktury na świecie nadal przyczynia się oparta zarówno na konwencjonalnych, jak i niestandardowych narzędziach silnie ekspansywna polityka makroekonomiczna.

W ostatnim okresie ceny aktywów finansowych w gospodarkach rozwiniętych pozostawały relatywnie stabilne, podczas gdy ceny ropy charakteryzowały się dużą zmiennością. W gospodarkach tych nastąpił wzrost bieżącej inflacji, co wynikało głównie ze wzrostu rocznego
wskaźnika cen energii.

Ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki wskazują na poprawę koniunktury gospodarczej. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, relatywna stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy.

W dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się wyraźnie niższy niż w ostatnich latach wzrost kredytów dla sektora gospodarstw domowych.

W grudniu 2009 roku roczna inflacja CPI wzrosła do 3,5 proc., kształtując się na poziomie górnej granicy pasma odchyleń od celu, który wynosi 2,5 proc. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się przede wszystkim dodatni efekt bazy związany z silnym spadkiem cen paliw w grudniu 2008 roku.

Jednocześnie inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii obniżyła się nieznacznie do 2,6 proc., co było głównie wynikiem spadku dynamiki cen usług.
W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja będzie obniżana przez ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 roku.

W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska presja popytowa oraz wcześniejsze umiarkowane tempo wzrostu kosztów pracy oraz wcześniejsza aprecjacja złotego. Spadek inflacji w 2010 roku może być natomiast hamowany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych, opłat zależnych od decyzji samorządów, akcyzy, a także cen administrowanych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK