| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny mieszkań pójdą w górę

Ceny mieszkań pójdą w górę

W 2010 roku cena metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski wzrośnie przeciętnie o 6 proc., zaś w Warszawie o 4 proc. - przewidują doradcy Home Broker, firmy działającej na rynku nieruchomości.

6,05 proc. - tyle dokładnie wynosi mediana styczniowych prognoz doradców Home Broker. Wskazuje ona na umiarkowany optymizm dotyczący sytuacji na rynku mieszkaniowym i kontynuację procesu wychodzenia tego rynku z kryzysu.

Pierwsze symptomy stabilizowania sytuacji pojawiły się w III kwartale ub.r. i były kontynuowane w IV kwartale. Wyhamowanie tendencji spadkowej jest konsekwencją:

• poprawy ogólnej koniunktury gospodarczej;
• wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania;
• poprawą warunków kredytowania;
• oczekiwaniem ograniczenia podaży mieszkań na rynku pierwotnym.

Ostatnie dane dotyczące dziesięciu największych miast Polski wskazują, że w grudniu przeciętna (mediana) cena metra kwadratowego była o 1,7 proc. niższa niż przed rokiem W największym stopniu potaniały mieszkania w Lublinie, Gdyni i Warszawie. Wyliczenia opierają się na cenach, po których zawarli transakcje klienci Home Broker, Open Finance i DomBanku. Uwzględniają sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.

Druga połowa roku przyniosła wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej, która osiągnęła szczyt w połowie roku. W rekordowym czerwcu przeciętny spadek ceny metra kwadratowego w 10 największych miastach Polski sięgał 9 proc.

W Warszawie doradcy Home Broker spodziewają się przeciętnie wzrostu cen o 3,9%. Najliczniejszą grupę stanowią doradcy, którzy spodziewają się wzrostu cen w przedziale 5-10%. W sumie 71% badanych spodziewa się zmiany ceny w Warszawie w przedziale 0-15%.

Wyhamowanie tendencji spadkowej cen transakcyjnych przełożyło się na stopniowe, aczkolwiek minimalne zmniejszenie rozbieżności tych cen od cen ofertowych.

Rozbieżność ta obrazuje skłonność sprzedających do negocjacji cenowych. W grudniu mieszkania sprzedawały się przeciętnie po cenie 3,6 proc. niższej od wystawionej w ofercie – wskazują dane Home Broker.

Maksymalna różnica między ceną ofertową a transakcyjną wyniosła ponad 16 proc. Warto jednak zauważyć, że na rynku zdarzają się sytuacje, w których cena transakcyjna przewyższa ofertową. Zazwyczaj jest to wynikiem pozostawienia dodatkowego wyposażenia w lokalu. Cena transakcyjna wyższa od ofertowej występuje też w przypadku sprzedaży mieszkań na aukcjach.

W dwóch rekordowych przypadkach w ubiegłym roku, jednym ze stycznia, a drugim z września mieszkanie zostało sprzedane po cenie o ponad 8% wyższej od wystawionej w ofercie.

Skłonność sprzedających do obniżki ceny jest podobna w największych miastach. Rozbieżność między średnią ceną ofertową i transakcyjną jest obecnie najwyższa w Krakowie i Trójmieście, aczkolwiek różnice w tych danych między miastami są rzędu ułamka procent.

Home Broker/IN

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »