| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny mieszkań pójdą w górę

Ceny mieszkań pójdą w górę

W 2010 roku cena metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski wzrośnie przeciętnie o 6 proc., zaś w Warszawie o 4 proc. - przewidują doradcy Home Broker, firmy działającej na rynku nieruchomości.

6,05 proc. - tyle dokładnie wynosi mediana styczniowych prognoz doradców Home Broker. Wskazuje ona na umiarkowany optymizm dotyczący sytuacji na rynku mieszkaniowym i kontynuację procesu wychodzenia tego rynku z kryzysu.

Pierwsze symptomy stabilizowania sytuacji pojawiły się w III kwartale ub.r. i były kontynuowane w IV kwartale. Wyhamowanie tendencji spadkowej jest konsekwencją:

• poprawy ogólnej koniunktury gospodarczej;
• wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania;
• poprawą warunków kredytowania;
• oczekiwaniem ograniczenia podaży mieszkań na rynku pierwotnym.

Ostatnie dane dotyczące dziesięciu największych miast Polski wskazują, że w grudniu przeciętna (mediana) cena metra kwadratowego była o 1,7 proc. niższa niż przed rokiem W największym stopniu potaniały mieszkania w Lublinie, Gdyni i Warszawie. Wyliczenia opierają się na cenach, po których zawarli transakcje klienci Home Broker, Open Finance i DomBanku. Uwzględniają sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.

Druga połowa roku przyniosła wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej, która osiągnęła szczyt w połowie roku. W rekordowym czerwcu przeciętny spadek ceny metra kwadratowego w 10 największych miastach Polski sięgał 9 proc.

W Warszawie doradcy Home Broker spodziewają się przeciętnie wzrostu cen o 3,9%. Najliczniejszą grupę stanowią doradcy, którzy spodziewają się wzrostu cen w przedziale 5-10%. W sumie 71% badanych spodziewa się zmiany ceny w Warszawie w przedziale 0-15%.

Wyhamowanie tendencji spadkowej cen transakcyjnych przełożyło się na stopniowe, aczkolwiek minimalne zmniejszenie rozbieżności tych cen od cen ofertowych.

Rozbieżność ta obrazuje skłonność sprzedających do negocjacji cenowych. W grudniu mieszkania sprzedawały się przeciętnie po cenie 3,6 proc. niższej od wystawionej w ofercie – wskazują dane Home Broker.

Maksymalna różnica między ceną ofertową a transakcyjną wyniosła ponad 16 proc. Warto jednak zauważyć, że na rynku zdarzają się sytuacje, w których cena transakcyjna przewyższa ofertową. Zazwyczaj jest to wynikiem pozostawienia dodatkowego wyposażenia w lokalu. Cena transakcyjna wyższa od ofertowej występuje też w przypadku sprzedaży mieszkań na aukcjach.

W dwóch rekordowych przypadkach w ubiegłym roku, jednym ze stycznia, a drugim z września mieszkanie zostało sprzedane po cenie o ponad 8% wyższej od wystawionej w ofercie.

Skłonność sprzedających do obniżki ceny jest podobna w największych miastach. Rozbieżność między średnią ceną ofertową i transakcyjną jest obecnie najwyższa w Krakowie i Trójmieście, aczkolwiek różnice w tych danych między miastami są rzędu ułamka procent.

Home Broker/IN

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK