| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W I kwartale br. produkcja przemysłowa może wzrosnąć o 5 proc.

W I kwartale br. produkcja przemysłowa może wzrosnąć o 5 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2009 roku była wyższa o 7,4 proc. w stosunku do danych sprzed 12 miesięcy. Natomiast w porównaniu z listopadem 2009 roku zmalała o 5,4 proc. Dane te są nieznacznie niższe od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki. Prognozują oni w styczniu br. wzrost produkcji o ok. 6 proc., a w pierwszym kwartale 2010 r. na poziomie ok. 5 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów MG, wzrost produkcji przemysłowej w ostatnim kwartale 2009 roku przekroczył 5 proc. Oznacza to, że PKB w tym samym okresie rósł w tempie znacznie przekraczającym wynik w miesiącach lipiec-wrzesień ub. r. Zdaniem ekspertów resortu mógł on przekroczyć odnotowane wcześniej 2,5 proc.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2008 roku, w grudniu ub. r wzrost produkcji odnotowano we wszystkich głównych sektorach przemysłu. Po raz pierwszy od września 2008 roku rosła sprzedaż w górnictwie i wydobywaniu.

Zdaniem ekspertów MG ożywienie w przemyśle sugeruje także większa sprzedaż w działach wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

Z kolei wolniej rosła sprzedaż w działach przetwórstwa przemysłowego (8,2 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie ub. r). oraz produkcja budowlano-montażowa, która w grudniu zwolniła do 3,1 proc. z 9,9 proc. odnotowanych w listopadzie ub. r. (m.in. ze względu na trudniejsze warunki pogodowe). W całym roku 2009 sprzedaż w tym sektorze była wyższa o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK