| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > W I kwartale br. produkcja przemysłowa może wzrosnąć o 5 proc.

W I kwartale br. produkcja przemysłowa może wzrosnąć o 5 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2009 roku była wyższa o 7,4 proc. w stosunku do danych sprzed 12 miesięcy. Natomiast w porównaniu z listopadem 2009 roku zmalała o 5,4 proc. Dane te są nieznacznie niższe od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki. Prognozują oni w styczniu br. wzrost produkcji o ok. 6 proc., a w pierwszym kwartale 2010 r. na poziomie ok. 5 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów MG, wzrost produkcji przemysłowej w ostatnim kwartale 2009 roku przekroczył 5 proc. Oznacza to, że PKB w tym samym okresie rósł w tempie znacznie przekraczającym wynik w miesiącach lipiec-wrzesień ub. r. Zdaniem ekspertów resortu mógł on przekroczyć odnotowane wcześniej 2,5 proc.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2008 roku, w grudniu ub. r wzrost produkcji odnotowano we wszystkich głównych sektorach przemysłu. Po raz pierwszy od września 2008 roku rosła sprzedaż w górnictwie i wydobywaniu.

Zdaniem ekspertów MG ożywienie w przemyśle sugeruje także większa sprzedaż w działach wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

Z kolei wolniej rosła sprzedaż w działach przetwórstwa przemysłowego (8,2 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie ub. r). oraz produkcja budowlano-montażowa, która w grudniu zwolniła do 3,1 proc. z 9,9 proc. odnotowanych w listopadzie ub. r. (m.in. ze względu na trudniejsze warunki pogodowe). W całym roku 2009 sprzedaż w tym sektorze była wyższa o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »