| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Alpine Bau przebywa nielegalnie na budowie odcinka A1

Alpine Bau przebywa nielegalnie na budowie odcinka A1

Konsorcjum Alpine Bau, któremu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wypowiedziała w grudniu kontrakt na wykonanie odcinka autostrady A1 od Świerklan do Gorzyczek na Śląsku, od końca grudnia ubiegłego roku przebywa nielegalnie na terenie budowy - o takim postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie poinformował rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.

Sąd uchylił tym samym swoje wcześniejsze postanowienie, z którego wynikało, że firma może pozostać na budowie do końca stycznia.

Zgodnie z naszą decyzją, Alpine powinna była opuścić plac budowy do 29 grudnia, po tym, jak wypowiedzieliśmy jej kontrakt. Firma odwołała się od naszego żądania do sądu, który na początku stycznia uznał, że Alpine musi zejść z terenu zgodnie z wypowiedzianą umową, ale nie tak szybko, jak my tego zażądaliśmy, tylko do końca tego miesiąca.

Ten sam sąd, który rozpatrzył naszą skargę na pierwsze postanowienie, uznał jednak w tym tygodniu, że mieliśmy rację - powiedział Hadaj.

Przyczyną wypowiedzenia kontraktu przez GDDKiA było zbyt małe zaawansowanie prac budowlanych. Przypominamy, że wykonawca w czasie dwuletniej obecności na placu budowy nie wybudował ani jednego kilometra autostrady, a z 33 obiektów mostowych zrealizował jedynie 8. Tymczasem na dzień rozwiązania kontraktu zaawansowanie prac powinno sięgać 85 proc. - powiedział Hadaj.

GDDKiA chce wyegzekwować od konsorcjum Alpine Bau ok. 40 mln euro kary w związku z odstąpieniem od umowy z winy wykonawcy. Wartość wypowiedzianego kontraktu opiewała na 273 mln euro.

Grudniową decyzję Dyrekcji Alpine Bau uznała za bezzasadną i zapowiedziała podjęcie kroków prawnych. Firma uważa, że wypowiedzenie kontraktu ma na celu zatuszowanie wskazanych przez konsorcjum błędów GDDKiA na etapie projektowania autostrady.

Alpine Bau złożyła w styczniu pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie, wnosząc o ustalenie bezskuteczności odstąpienia od umowy przez GDDKiA. Jak mówił prezes zarządu Alpine Bau GmbH dr Peter Preindl, 22 grudnia ub.r. Alpine Bau sama odstąpiła od umowy z GDDKiA, z powodu nieprzedłożenia przez Dyrekcję zmian w projekcie budowanego przez Alpine mostu.

Kontrakt na budowę odcinka autostrady płatnej Świerklany - Gorzyczki został podpisany między GDDKiA a konsorcjum Alpine Bau GmbH 18 października 2007 r.

Kolejny kontrakt na budowę tego odcinka autostrady ma zostać podpisany z wyłonioną w przetargu firmą, która opracuje nowy projekt, wykorzystując prace wykonane dotychczas przez Alpine Bau GmbH. Ogłoszenie przetargu planowane jest na kwiecień 2010 r., a podpisanie kontraktu na początku września tego roku, tak by prace zakończyły się do 31 marca 2012 r.

MI/IN

Zobacz także: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK