| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosło przeciętne wynagrodzenie Polaków

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie Polaków

W grudniu ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie w firmach zwiększyło się aż o 6,5 proc. To wzrost ponad dwukrotnie wyższy, niż się spodziewano. Zatrudnienie z kolei spadło o 1,8 proc. - nieco mniej, niż oczekiwano.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu ubiegłego roku 3652,4 zł.

Było więc wyższe niż w grudniu 2008 roku o 232,58 zł. Oznacza to skok aż o 6,5 proc. Tak dużego wzrostu nikt się chyba nie spodziewał. Ekonomiści przewidywali, że zwiększy się ono o 3,2 proc. To dynamika płac najwyższa od lutego ubiegłego roku. Wtedy wyniosła 8,1 proc.

Od tamtego czasu aż do listopada systematycznie malała. W listopadzie wyniosła jedynie 2,3 proc. W ubiegłym roku płace najsłabiej rosły w czerwcu i październiku, zaledwie o 2 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy 2008 roku.

W tak dużym wzroście w ostatnim miesiącu roku można się doszukiwać wpływu zjawisk sezonowych i „okazjonalnych”. Chyba nie jest to jednak wpływ aż tak wielki, jak w czasach gospodarczej prosperity. Polacy nie dostali wielkich premii, bowiem średnie wynagrodzenie bez wypłat z zysku było jedynie o niecałe 4 złote niższe od tego „z premią”. W grudniu, w porównaniu do listopada, średnia płaca podskoczyła o prawie 250 zł. To największy miesięczny wzrost w całym ubiegłym roku.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń

Wzrost średniego wynagrodzenia w firmach cieszy pracowników tym bardziej, że jego tempo było zdecydowanie wyższe niż wzrost cen. Po uwzględnieniu inflacji, która wyniosła w grudniu 3,5 proc., realnie w portfelach przybyło aż 3 proc. Od kilku miesięcy wysoka inflacja z naddatkiem „konsumowała” nominalny wzrost wynagrodzenia.

Wyższe wynagrodzenia to także dobry znak dla firm i gospodarki, bo wzrost prawdopodobnie przełoży się na większe wydatki konsumentów, a więc zwiększy sprzedaż przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach trudno spodziewać się aż tak wysokiej dynamiki płac, ale z pewnością będzie ona znacznie wyższa niż inflacja.

Umiarkowanie korzystne są także dane, dotyczące sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2009 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło prawie
5 mln 255 tys. osób i było niższe niż w grudniu 2008 roku o 1,8 proc.

Mamy więc miłą niespodziankę, bo spodziewano się spadku o 1,9 proc. Od czerwca do listopada ubiegłego roku tempo spadku zatrudnienia było wyraźnie wyższe, sięgało 2,2-2,4 proc.

Jego zmniejszenie się świadczy więc o tym, że negatywne zjawiska na rynku pracy widać w znacznie mniejszej skali. W grudniu 2009 roku liczba zatrudnionych w firmach zmniejszyła się w porównaniu do grudnia 2008 roku o 105,6 tys. osób.

Zobacz także: Praca i kariera Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK