| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm

Rząd wspiera działalność badawczo-rozwojową firm

Wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i technologii innowacyjnych oraz obowiązujący w tym zakresie system prawny i finansowy to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii – poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

Spotkanie z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka dbyło się 15 stycznia br. w siedzibie PSE-Operator w Konstancinie-Jeziornej.

W opinii wicepremiera ważnym aspektem rozwoju innowacyjności jest swobodna wymiana oraz dzielenie się wiedzą. Jako przykład podał oprogramowanie typu „open source”.

– Licencje takich programów pozwalają kopiować je za darmo oraz dowolnie modyfikować. Ich udoskonalanie i rozpowszechnianie przez ludzi na całym świecie, pociąga za sobą szybki rozwój oraz pomaga eliminować wszelkie błędy – zaznaczył.

Wiceszef polskiego rządu przypomniał, że MG pracuje nad poprawą efektywności wykorzystania środków publicznych na badania i rozwój. Konkretną zachętą dla przedsiębiorstw są instrumenty zawarte w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

- Wprowadziliśmy kredyt technologiczny i ulgę podatkową oraz możliwość ubiegania się o status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) – wyjaśnił.

Z kolei w opinii wiceminister Grażyny Henclewskiej niezwykle ważna jest promocja instrumentów wsparcia dla firm.

– Do tej pory udzielono 72 kredyty technologiczne, a status CBR nadano 20 placówkom – powiedziała.

MG przygotowuje również rozwiązania w postaci jednorazowej premii technologicznej. – Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych – podkreślił wicepremier Pawlak.

Poinformował również, że na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przeznaczono 4,44 mld euro, co stanowi 46 proc. całkowitej alokacji.

Działania te wpisują się w szerszy nurt promowania innowacyjności na forum unijnym. Jak poinformował Przewodniczący PE Jerzy Buzek Komisja Europejska pracuje nad nową strategią gospodarczą „UE 2020”.

Jej priorytetem ma być oparta na wiedzy, innowacyjna i ekologiczna, gospodarka rynkowa. Podkreślił, że UE przyjrzy się m.in. faktycznej innowacyjności stref ekonomicznych, funkcjonowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wielkości środków przeznaczonych na badania i rozwój.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK