| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Znaczący wzrost rachunków inwestycyjnych

Znaczący wzrost rachunków inwestycyjnych

O ponad 100 tys. wzrosła liczba rachunków papierów wartościowych prowadzonych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) w 2009 roku.

Na koniec grudnia ubiegłego roku prowadzonych było 1 mln 132,6 tys. rachunków. To najlepszy wynik od kilku lat. Mimo słabszej koniunktury na światowych rynkach, inwestorów na warszawski parkiet przyciągnęły atrakcyjne oferty zarówno nowych, jak i notowanych już spółek.

Przez cały 2009 rok liczba rachunków była wyższa niż milion. Na koniec stycznia banki i biura maklerskie prowadziły nieco ponad 1 mln rachunków i z każdym miesiącem liczba ta rosła. Najwyższa liczbę rachunków odnotowano w listopadzie – ponad 1 mln 149 tys.

- Rok 2009 jest okresem powrotu inwestorów indywidualnych na parkiet i wzrostu ich aktywności. W minionym roku warszawska giełda była niekwestionowanym liderem pod względem liczby nowych spółek wchodzących na parkiet – pokonała wszystkie europejskie giełdy. Również pod względem wartości IPO był to niezwykle udany rok. To spowodowało wzrost zainteresowania inwestowaniem na GPW, a w konsekwencji wzrost liczby rachunków – komentuje Iwona Sroka, prezes KDPW.

Szczególnie silny wzrost liczby nowych rachunków odnotowano w październiku – wówczas liczba rachunków wzrosła o ponad 14 tys. – Było to efektem dwóch gigantycznych ofert, które trafiły na nasz rynek: prywatyzacji PGE oraz nowej emisji PKO BP. Duże państwowe spółki zawsze budziły zainteresowanie inwestorów, a oferty te były warte w sumie aż 11 mld zł – mówi Iwona Sroka.

W 2009 roku najwięcej nowych rachunków zostało założonych w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA – blisko 44 tys.; drugie miejsce przypadło DI BRE Banku (wzrost o 34,5 tys. rachunków), a trzecie BM Alior Banku, które zwiększyło liczbę nowych rachunków o ponad 11,2 tys. W przypadku Alior Banku odnotowano jeden z najsilniejszych procentowych wzrostów liczby nowych rachunków w 2009 roku: na koniec stycznia broker prowadził nieco ponad 500 rachunków, a na koniec grudnia – ponad 11,7 tys.

Pod względem liczby prowadzonych rachunków liderem na koniec 2009 roku był Centralny Dom Maklerski Pekao SA, który prowadził 201,824 tys. rachunki. Na drugim miejscu uplasował się DI BRE Banku z liczbą 194,089 tys. rachunków, a na trzecim – DM Pekao (158,554 tys. rachunki).

KDPW/IN

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK