| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: indeks biznesu odnotował wzrost

Lewiatan: indeks biznesu odnotował wzrost

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu ub.r. odnotował kolejny wzrost. Optymistyczne są też prognozy indeksu rocznego na rok 2010.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu 2009 roku odnotował po raz kolejny wzrost po półrocznym dołku. Indeks kwartalny wzrósł o kolejne trzy punkty do 36 pkt., a indeks roczny podniósł się o jeden punkt do poziomu 39 pkt.

Jeszcze bardziej optymistyczny jest wstępny szacunek indeksu rocznego na nowy rok 2010 – 45 pkt., powracając w ten sposób do notowań sprzed spadku na początku ub. roku. Po dobrych danych z gospodarki za trzeci kwartał 2009 roku również wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej z listopada nie pozostawiają wątpliwości, że spadkowy trend został przełamany.

Znajdujący się w solidnej kondycji finansowej sektor przedsiębiorstw zaczyna teraz elastycznie reagować na oznaki poprawy koniunktury na świecie i jednak dosyć stabilny popyt konsumpcyjny, odbudowując znacznie zredukowane wcześniej zapasy.

Płynny kurs złotego pomaga w wykorzystaniu ożywienia na rynkach eksportowych, niestety mimo ograniczonego spadku tempa wzrostu konsumpcji możemy się spodziewać dalszego jej osłabienia wskutek wzrostu bezrobocia i spadku dochodów realnych ludności.

Dlatego prognoza na rok bieżący sugeruje umiarkowane ożywienie i wzrost ciągle poniżej potencjalnego, a nawet poniżej progowej wartości połowy skali indeksu czyli 3 proc. Na powrót na długookresową ścieżkę potencjalnego wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK