| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: indeks biznesu odnotował wzrost

Lewiatan: indeks biznesu odnotował wzrost

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu ub.r. odnotował kolejny wzrost. Optymistyczne są też prognozy indeksu rocznego na rok 2010.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu 2009 roku odnotował po raz kolejny wzrost po półrocznym dołku. Indeks kwartalny wzrósł o kolejne trzy punkty do 36 pkt., a indeks roczny podniósł się o jeden punkt do poziomu 39 pkt.

Jeszcze bardziej optymistyczny jest wstępny szacunek indeksu rocznego na nowy rok 2010 – 45 pkt., powracając w ten sposób do notowań sprzed spadku na początku ub. roku. Po dobrych danych z gospodarki za trzeci kwartał 2009 roku również wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej z listopada nie pozostawiają wątpliwości, że spadkowy trend został przełamany.

Znajdujący się w solidnej kondycji finansowej sektor przedsiębiorstw zaczyna teraz elastycznie reagować na oznaki poprawy koniunktury na świecie i jednak dosyć stabilny popyt konsumpcyjny, odbudowując znacznie zredukowane wcześniej zapasy.

Płynny kurs złotego pomaga w wykorzystaniu ożywienia na rynkach eksportowych, niestety mimo ograniczonego spadku tempa wzrostu konsumpcji możemy się spodziewać dalszego jej osłabienia wskutek wzrostu bezrobocia i spadku dochodów realnych ludności.

Dlatego prognoza na rok bieżący sugeruje umiarkowane ożywienie i wzrost ciągle poniżej potencjalnego, a nawet poniżej progowej wartości połowy skali indeksu czyli 3 proc. Na powrót na długookresową ścieżkę potencjalnego wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: ABC firmy Wieszjak.pl 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK