| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki zmniejszyły obroty

Banki zmniejszyły obroty

W okresie od stycznia do października 2009 roku sektor bankowy osiągnął wyraźnie niższe wyniki finansowe w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – poinformował GUS.

Na skutek wzrostu kosztów (głównie rezerw na kredyty zagrożone), przy spadku dochodów z działalności bankowej, wynik finansowy brutto obniżył się o 44,3 proc., a netto o 44,6 proc. Liczba banków, które poniosły stratę netto wzrosła z 17 do 23.

W końcu września 2009 roku w Polsce działało 69 banków komercyjnych (o jeden mniej niż rok wcześniej), w tym 59 z przewagą kapitału zagranicznego lub całkowicie należących do zagranicznych akcjonariuszy (o 1 mniej niż przed rokiem); ponadto funkcjonowało 578 banków spółdzielczych (o 1 mniej niż przed rokiem).

Depozyty ogółem osiągnęły wartość 586,9 mld zł (wzrost o 13,5 proc.), w tym depozyty sektora niefinansowego 524,8 mld zł (wzrost o 13,7 proc.); depozyty banków komercyjnych były ponad 11-krotnie wyższe niż banków spółdzielczych (538,1 mld zł wobec 48,8 mld zł).

W obu grupach banków struktura depozytów w przekroju sektorów instytucjonalnych była podobna, chociaż depozyty gospodarstw domowych powierzone bankom spółdzielczym były prawie 10-krotnie wyższe od pozyskanych przez te banki środków przedsiębiorstw.

W portfelach banków komercyjnych było 67,6 proc. depozytów sektora niefinansowego, a banków spółdzielczych aż 87,3 proc.

GUS/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK