| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrosła liczba upadłości korporacji światowych

Wzrosła liczba upadłości korporacji światowych

Euler Hermes, ubezpieczyciel należności szacuje, że w 2009 roku liczba upadłości korporacyjnych na świecie wzrosła o 33 proc.

Podczas gdy w 2008 roku wzrost globalnej liczby upadłości w połowie przypadków wynikał z ograniczeń finansowych, to w 2009 roku główną przyczyną zwiększenia ich liczby jest już recesja gospodarcza (a więc m.in. spadek zamówień, zatory płatnicze między firmami, następująca za tym spirala upadłości).

Euler Hermes zaznacza, że dwa kluczowe czynniki stojące za upadłościami korporacyjnymi to sytuacja ekonomiczna i rentowność spółek oraz ich finansowanie. Zahamowanie tendencji wzrostu liczby bankructw wymaga z reguły wzrostu PKB na poziomie 2-3 proc.

– Od połowy 2008 roku problemy wynikające ze zwykłych czynników wiążących się z cyklem gospodarczym (zmniejszenie sprzedaży) znacznie się zaostrzyły na skutek działania czynników nadzwyczajnych, bezpośrednio związanych z kryzysem (np. trudności z finansowaniem) – mówi Karine Berger, dyrektor działu analiz w centrali Euler Hermes.

I dodaje, że spowolnienie gospodarcze w 2008 roku odpowiada jedynie za połowę przypadków składających się na 26 proc. wzrost liczby upadłości korporacyjnych na świecie. Pozostała część była prawdopodobnie związana z ograniczeniami finansowymi, z jakimi borykały się spółki w drugiej połowie roku.

Karine Berger szacuje, że w 2009 roku globalny wskaźnik upadłości, który podsumowuje tendencje w zakresie bankructw spółek na świecie, wzrósł o 33 proc. i przypisuje ten wzrost załamaniu koniunktury gospodarczej.

Euler Hermes/IN

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK