| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd ukrywa zadłużenie sięgając po pieniądze ubezpieczonych

Rząd ukrywa zadłużenie sięgając po pieniądze ubezpieczonych

Propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie – uważa PKPP Lewiatan.

Projekt, chcąc ukryć część zadłużenia państwa, sięga po pieniądze ubezpieczonych i spycha problem na następne rządy. Zabranie pieniędzy z OFE do ZUS uchroni rząd przed koniecznością zmiany definicji długu publicznego i przekroczeniem progów, ale narazi przyszłych emerytów na straty. Może to prowadzić do upadku OFE i obniżenia emerytur. To także zburzenie systemu budowanego przez ostatnie lata.

Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. możliwość wypłaty środków z OFE jednorazowo. Zdaniem resortu takie rozwiązanie pozwoli nie powoływać instytucji wypłacających świadczenia ze środków gromadzonych w OFE. Nie wiadomo natomiast kto wypłaci świadczenie tym, którzy zdecydują się pozostawić swoje oszczędności w OFE.

Z projektu założeń wynika bowiem, że tylko w niektórych przypadkach ZUS będzie wypłacał pełną emeryturę. Możliwość jednorazowej wypłaty zgromadzonego kapitału jest zaprzeczeniem idei ubezpieczenia. Kto będzie także utrzymywał emerytów, którzy wydadzą wypłacone środki zbyt szybko i zostaną tym samym bez emerytury – pyta konfederacja.

PKPP Lewiatan ostrzega także, że obniżenie poziomu części składki przekazywanej do OFE do 3 proc., tak jak proponuje ministerstwo może doprowadzić do upadku funduszy i załamania całej reformy emerytalnej.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także:

Emerytury.wieszjak.pl

Kalkulator stażu pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK