| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd ukrywa zadłużenie sięgając po pieniądze ubezpieczonych

Rząd ukrywa zadłużenie sięgając po pieniądze ubezpieczonych

Propozycja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zmian w systemie o emeryturach kapitałowych grozi w efekcie likwidacją systemu emerytalnego w obecnym kształcie – uważa PKPP Lewiatan.

Projekt, chcąc ukryć część zadłużenia państwa, sięga po pieniądze ubezpieczonych i spycha problem na następne rządy. Zabranie pieniędzy z OFE do ZUS uchroni rząd przed koniecznością zmiany definicji długu publicznego i przekroczeniem progów, ale narazi przyszłych emerytów na straty. Może to prowadzić do upadku OFE i obniżenia emerytur. To także zburzenie systemu budowanego przez ostatnie lata.

Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. możliwość wypłaty środków z OFE jednorazowo. Zdaniem resortu takie rozwiązanie pozwoli nie powoływać instytucji wypłacających świadczenia ze środków gromadzonych w OFE. Nie wiadomo natomiast kto wypłaci świadczenie tym, którzy zdecydują się pozostawić swoje oszczędności w OFE.

Z projektu założeń wynika bowiem, że tylko w niektórych przypadkach ZUS będzie wypłacał pełną emeryturę. Możliwość jednorazowej wypłaty zgromadzonego kapitału jest zaprzeczeniem idei ubezpieczenia. Kto będzie także utrzymywał emerytów, którzy wydadzą wypłacone środki zbyt szybko i zostaną tym samym bez emerytury – pyta konfederacja.

PKPP Lewiatan ostrzega także, że obniżenie poziomu części składki przekazywanej do OFE do 3 proc., tak jak proponuje ministerstwo może doprowadzić do upadku funduszy i załamania całej reformy emerytalnej.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także:

Emerytury.wieszjak.pl

Kalkulator stażu pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK