| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w podatku VAT

Zmiany w podatku VAT

1 stycznia 2010 roku weszła w zycie ustawa o zmianie ustawy o podatku VAT . Celem wprowadzanych zmian jest modyfikacja ogólnej zasady dotyczącej miejsca świadczenia usług w transakcjach między podatnikami VAT z miejsca siedziby usługodawcy na miejsce siedziby usługobiorcy oraz usprawnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego przez modernizację i uproszczenie działania wspólnego systemu VAT.

Zmiany w odniesieniu do miejsca świadczenia usług wprowadzają w szerokim zakresie rozwiązania zmierzające do opodatkowania usług w miejscu ich konsumpcji.

W przypadku trangranicznego świadczenia usług na rzecz podatników oraz osób prawnych niebędących podatnikami zidentyfikowanych dla potrzeb podatku VAT w innym niż państwo siedziby usługodawcy państwie członkowskim, obowiązek ich rozliczenia zgodnie z projektowanymi zmianami ma spoczywać, co do zasady, na usługobiorcy.

Kontrolę prawidłowości rozliczania przez usługobiorców usług świadczonych w ramach Wspólnoty ma wspierać obowiązek składania przez usługodawców informacji podsumowujących.

Nowelizacja wprowadza fakultatywne rozwiązania o charakterze przejściowym polegającego na podwyższeniu (do dnia 31 grudnia 2011 r.) limitu uprawniającego do składania informacji podsumowujących w systemie kwartalnym z 50.000 euro do 100.000 euro (po przeliczeniu z 250.000 zł do 500.000 zł).

Dla umożliwienia miesięcznej porównywalności danych z informacjami otrzymywanymi z innych państw członkowskich proponuje się, aby podatnicy lub osoby prawne niebędące podatnikami, które dokonują wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów składali, co do zasady, miesięczne informacje podsumowujące (możliwość składania informacji podsumowujących kwartalnych przyznano by tylko podmiotom, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w danym kwartale nie przekroczyła 50.000 zł).

Podstawa prawna:
Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U z 2009 Nr 195 poz 1504 ).

Zobacz także: VAT.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK