| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > „Cersanit” odwołał się od decyzji UOKiK

„Cersanit” odwołał się od decyzji UOKiK

Cersanit, który w 2008 roku, przejął Opoczno, nie zgodził się z decyzją UOKiK o nałożenie kary i złożył odwołanie.

Odnosząc się do informacji prasowych o ukaraniu Spółki, Cersanit" przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą za stosowanie postanowień umownych, naruszających – (zdaniem UOKiK ) zasady wolnej konkurencji w zakresie stosowania cen sprzedaży, oświadcza, co następuje:

1/ Przedmiotem zastrzeżeń UOKiK i podstawą wydania decyzji stwierdzającej ograniczenie konkurencji i nakładającej karę z tego tytułu były umowy z dealerami płytek ceramicznych, obowiązujące w spółce Opoczno w okresie lipiec 2006r. – kwiecień 2007r., to jest w okresie, gdy Cersanit nie był dominującym akcjonariuszem spółki Opoczno. Z zasady sukcesji, wynikającej z połączenia spółek, „Cersanit” ponosi odpowiedzialność za delikty powstałe w spółce przejętej.
Z chwilą przejęcia i połączenia ze spółką Opoczno, „Cersanit” wdrożył w całej organizacji standardy umowne obowiązujące w Spółce nie zawierające jakichkolwiek zapisów mogących budzić wątpliwości w kontekście przepisów o ochronie konkurencji.

2/ Niezależnie od okoliczności podniesionej w pkt 1/ kwestionowane przez UOKiK zapisy umowne, obowiązujące w spółce „Opoczno” w latach 2006-2007, nie miały – zdaniem Zarządu „Cersanit” – ani treści ograniczającej konkurencję, ani nie były stosowane w praktyce w jakikolwiek sposób ograniczający konkurencję w zakresie stosowanych cen sprzedaży produktów „Opoczno” . Przeciwnie – zapisy umów o dystrybucję produktów „Opoczno” zmierzały – zdaniem Zarządu „Cersanit” – do wyeliminowania czynu nieuczciwej konkurencji, określonego w art. 15 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jakim jest sprzedaż towarów poniżej kosztów zakupu (stosowanie tzw. cen dumpingowych).

3/ Z w/w przyczyn, a nadto z powodu wydania przez UOKiK decyzji z pominięciem dowodów wskazujących na prawdziwość w/w argumentacji, Zarząd „Cersanit” wniósł w dniu 23 grudnia 2009r. odwołanie od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie. 

Podstawa prawna: § 56 ust. 1 pkt. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. 184 poz.1539 z późn. zm.).

Urząd ukarał również pięciu dystrybutorów, z którymi spółka osiągała największe obroty w okresie stosowania zmowy cenowej: GEN-BUD z Warszawy – 86 799 zł, HEBAN-STEINHOF z Krakowa – 55 252 zł, GLAZURA KRÓLEWSKA z Lublina – 28 959 zł, BOKARO SZELIGOWSCY z Gorzowa Wielkopolskiego – 18 835 zł, SATURN z Opoczna – 11 173 zł.

Cersanit, UOKiK/JN

Zobacz także: Inwestycje wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK