| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiana ustawy ma na celu osiągnięcie skutku prawno-podatkowego w postaci zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii przepisów o podatku dochodowym dotyczących opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej.

Oznacza to, iż dochody i przychody te są opodatkowane zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże zmieni się sposób opodatkowania dochodów z tych źródeł. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 9 określa zakres dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa wskazuje jednocześnie źródła przychodów wymieniając pozarolniczą działalność gospodarczą, kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż w art. 10 ustawy.

Dla producentów energii odnawialnej właśnie określenie źródła przychodu, a co za tym idzie formy opodatkowania stanowi problem. Poprzedni stan prawny powodował pojawianiem się wątpliwości skutkującym odmiennymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii - większość organów wywodzi z brzmienia art. 9e Prawa energetycznego, iż prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia należy uznać za instrumenty finansowe, nie będące papierami wartościowymi, o których mowa w art. 2 ust 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.) w związku z tym podlega opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego dochodu (zgodnie z art. 30b ust 1 ustawy).

W wyniku wprowadzenia zmiany nastąpi przyspieszenie rozwoju sektora energii odnawialnej co spowoduje wzrost gospodarczy, a co za tym idzie wzrost zatrudnienia,

Nastąpi również pozytywny efekt wytworzenia sprzyjających warunków dla działalności gospodarczej sprzyjającej ochronie środowiska. Zaniechanie podjęcia zmian w ustawie może doprowadzić do bankructwa wielu firm z tej branży bowiem przy obecnych interpretacjach organów skarbowych produkcja energii przestaje być opłacalna.

Podstawa prawna:

Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2009. Nr 201 poz 1541)

Zobacz także: Podatki osobiste Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK