| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zmiana ustawy ma na celu osiągnięcie skutku prawno-podatkowego w postaci zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii przepisów o podatku dochodowym dotyczących opodatkowania dochodów i przychodów osiąganych z działalności gospodarczej.

Oznacza to, iż dochody i przychody te są opodatkowane zgodnie z zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże zmieni się sposób opodatkowania dochodów z tych źródeł. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 9 określa zakres dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa wskazuje jednocześnie źródła przychodów wymieniając pozarolniczą działalność gospodarczą, kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż w art. 10 ustawy.

Dla producentów energii odnawialnej właśnie określenie źródła przychodu, a co za tym idzie formy opodatkowania stanowi problem. Poprzedni stan prawny powodował pojawianiem się wątpliwości skutkującym odmiennymi interpretacjami organów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii - większość organów wywodzi z brzmienia art. 9e Prawa energetycznego, iż prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia należy uznać za instrumenty finansowe, nie będące papierami wartościowymi, o których mowa w art. 2 ust 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, z późn. zm.) w związku z tym podlega opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego dochodu (zgodnie z art. 30b ust 1 ustawy).

W wyniku wprowadzenia zmiany nastąpi przyspieszenie rozwoju sektora energii odnawialnej co spowoduje wzrost gospodarczy, a co za tym idzie wzrost zatrudnienia,

Nastąpi również pozytywny efekt wytworzenia sprzyjających warunków dla działalności gospodarczej sprzyjającej ochronie środowiska. Zaniechanie podjęcia zmian w ustawie może doprowadzić do bankructwa wielu firm z tej branży bowiem przy obecnych interpretacjach organów skarbowych produkcja energii przestaje być opłacalna.

Podstawa prawna:

Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2009. Nr 201 poz 1541)

Zobacz także: Podatki osobiste Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK