| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska wschodnia: największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci

Polska wschodnia: największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do sieci

Największy odsetek gospodarstw domowych bez dostępu do Internetu odnotowano w regionie wschodnim - w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim).

W 2002 roku jedynie 11 proc. gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do Internetu. W ciągu kilku kolejnych lat odsetek ten stale się zwiększał, aż w 2008 roku wyniósł 48 proc. Mimo dużego postępu w tym zakresie wskaźnik dla Polski wciąż odbiega od średniej dla 27 krajów członkowskich wynoszącej 60 proc. – wynika z opracowania „Społeczeństwo informacyjne w liczbach”, które opublikowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Największe dysproporcje w dostępie do Internetu dotyczą grup dochodowych. W 2008 roku aż 83 proc. gospodarstw domowych o najniższych dochodach (poniżej 1, 250 tys. zł) nie dysponowało połączeniem z Internetem, podczas gdy w grupie gospodarstw najzamożniejszych (z dochodem powyżej 2, 600 tys. zł) odsetek ten wyniósł 20 proc.

Najlepiej sytuacja w tym względzie wyglądała w regionie północno-zachodnim (województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie i lubuskie), gdzie połowa gospodarstw domowych posiadała dostęp do sieci WWW.

Resort zaznacza, że najczęściej deklarowaną przyczyną braku dostępu do Internetu w domu nie są względy finansowe ani niedostatecznie rozwinięta infrastruktura, lecz brak potrzeby korzystania, odnotowany w 2008 roku w przypadku 45 proc. gospodarstw.

Dla 29 proc. gospodarstw powodem były wysokie koszty sprzętu, dla 26 proc. wysokie koszty dostępu, z kolei dla 23 proc. przeszkodą był brak umiejętności.

MSWiA/IN

Zobacz także: Komputer i Internet Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »