| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Budżet państwa straci na zwiększeniu wymiaru czasu wolnego

Budżet państwa straci na zwiększeniu wymiaru czasu wolnego

Z powodu zwiększenia wymiaru czasu wolnego budżet państwa może stracić 1 mld zł przychodów. Grozi to m.in. zbyt dużą stratą dla firm z sektora handlu i spadkiem zatrudnienia.

Zdaniem PKPP Lewiatan nie możemy pozwolić sobie na zwiększenie wymiaru czasu wolnego. Firmy, głównie z sektora handlu, poniosą zbyt duże straty. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie, co w obecnej sytuacji gospodarczej jest bardzo niepokojące.

Jeżeli pomysł dotyczący wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w święto Trzech Króli wejdzie w życie, będziemy liderem w Europie pod względem liczby dni wolnych od pracy. Obecnie z 12 wolnymi dniami jesteśmy w czołówce, obok Słowacji, Malty i Portugalii. Średnia europejska to 9,6 dnia.

Dodatkowy dzień wolny właśnie na początku stycznia spowodowałby masowe wydłużanie urlopów przez pracowników. Trwałyby one od świąt Bożego Narodzenia do 6 stycznia.

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego to ogromne starty dla firm sektora handlowego. Każdy dodatkowy dzień wolny, szczególnie weekendowy oznacza mniejszy przychód o ok. 1,5 mld złotych rocznie.

Ponadto wprowadzenie kolejnego dnia świątecznego obniży roczne przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o 5,75 mld zł, a to zmniejszy przychody budżetowe – utrata jednego dnia pracy może skutkować brakiem 1,07 mld zł przychodów budżetu Państwa.

PKPP Lewiatan zaznacza, że należy również pamiętać, że każdy pracodawca może indywidualnie ustanowić w firmie dzień wolny w Święto Trzech Króli bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu.

Obowiązuje przecież rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także:

Praca i kariera Wieszjak.pl

Wymiar czasu pracy Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK