| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera firmy w kryzysie

Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera firmy w kryzysie

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie odnosi się do informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o uruchomieniu na nowych zasadach w ramach działań antykryzysowych Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Fundusz pomaga dużym firmom i branżom szczególnie odczuwających skutki kryzysu.

PKPP Lewiatan zaznacza, że europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) od 2007 roku udziela pomocy firmom dokonującym zwolnień grupowych. W latach 2007 – 2008 z różnych form pomocy dla pracowników związanych z programami outplacement, szukaniem pracy, szkoleniami, czy powrotem na rynek pracy skorzystało 15 dużych firm europejskich.

W nowej formule EFG może pomagać firmom, które dokonują zwolnień spowodowanych kryzysem. Należy podkreślić, że fundusz może być ważnym instrumentem łagodzenia ekonomicznych i społecznych skutków zwolnień grupowych, związanych w szczególności ze skutkami kryzysu gospodarczego i finansowego.

Złagodzenie kryteriów pomocy, w szczególności poprzez zwiększenie poziomu współfinansowania z budżetu UE kosztów kwalifikowanych ujętych we wniosku oraz obniżenie minimalnych progów zwalnianych pracowników z 1000 do 500 osób w okresie 9 miesięcy, może przyczynić się do szerszego zainteresowania tym instrumentem ze strony polskich firm. Ważnym kryterium jest objęcie pomocą w razie utraty pracy pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie wraz z dostawcami i producentami w łańcuchu dostaw. Zastosowane prawne kryteria liczenia liczby zwolnionych pracowników w pełni odpowiadają warunkom ustawodawstwa polskiego.

Obejmują one zarówno zwolnienia grupowe stosowane w firmach zatrudniających powyżej 20 pracowników, jak i zwolnienia indywidualne.

Analizy pod kątem dostępności tego instrumentu dla przedsiębiorstw polskich wymagają natomiast zastosowane kryteria gospodarcze udzielanej pomocy. Zostały one zdefiniowane jako zmiany strukturalne w kierunkach światowego handlu, które prowadzą do poważnych zakłóceń gospodarczych, szczególnie znacznego wzrostu importu do UE lub szybkiego spadku udziału rynkowego UE w danej branży lub przenoszenia działalności do państw trzecich.

Zastosowanie takich kryteriów może niekorzystnie wpływać na dostępność tego instrumentu dla niektórych branż w Polsce np. przemysłu stoczniowego, samochodowego czy np. odzieżowego.

PKPP Lewiatan/IN

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK