| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rozwój budownictwa infrastrukturalnego przyspieszy wzrost sektora

Rozwój budownictwa infrastrukturalnego przyspieszy wzrost sektora

Początek roku 2009 był słaby w budownictwie, ponieważ w pierwszym półroczu produkcja budowlana była wyższa tylko o 1,4 proc. Wprawdzie produkcja nie spadała, ale jej poziom daleki był od oczekiwań – oceniła prof. Zofia Bolkowska, podczas comiesięcznej konferencji "Monitoring rynku budowlanego", która odbyła się pod koniec grudnia 2009 roku w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Ekspert zaznacza, że zmiana sytuacji na rynku budowlanym nastąpiła w III kwartale 2009 roku, kiedy produkcja budowlana wzrosła o ponad 8 proc.
Po 11 miesiącach 2009 roku wzrost wyniósł 4 proc., a łącznie z zakładami małymi 5,8 proc. Wzrost jest niższy od oczekiwanego, mimo że wysoko wzrasta realizacja robót infrastrukturalnych.

Zdaniem prof. Zofii Bolkowskiej, potwierdzają się wcześniejsze oceny, że budownictwo infrastrukturalne jest szansą na przyśpieszenie wzrostu całego sektora. Wzrost w listopadzie 2009 roku do listopada roku poprzedniego wyniósł:

Inżynieria lądowo-wodna - 23,5 proc.;
Wznoszenie budynków - 5,3 proc.

Według zaprezentowanej prognozy dotyczącej tendencji w budownictwie w latach 2010 – 2011 (przy założeniu, że rok 2009 jest już „przesądzony” ze wzrostem około 5 proc.), budownictwo infrastrukturalne podobnie jak w 2009 roku również w najbliższych latach może i powinno wzrastać.

Zadecyduje to o sytuacji całego sektora (nie tylko ze względu na dominujący udział, ale też na szanse rozwoju). Budownictwo niemieszkalne (usługowe) nie wzrasta i ta tendencja zmieni się, jeżeli „wrócą” na rynek budowlany inwestorzy zagraniczni.

W budownictwie mieszkaniowym liczba mieszkań oddanych do użytku w 2009 roku może nieznacznie przekroczyć rekordowy poziom z 2008 roku. Regres przesunie się na lata 2010 - 2011, ale może być łagodniejszy od przewidywanego poprzednio.

MI/IN

Zobacz także: Nieruchomości.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK