| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pracodawcy chcą uproszczenia relacji podatnika z fiskusem

Pracodawcy chcą uproszczenia relacji podatnika z fiskusem

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość składania poza PIT-37 kolejnych rodzajów deklaracji podatkowych w formie elektronicznej bez obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera tę inicjatywę, doceniając starania ministerstwa o uproszczenie kontaktów z podatnikami.

Zwraca jednak uwagę na fakt, że to wciąż zbyt mało, bowiem niektóre rodzaje deklaracji elektronicznych nadal będę musiały być składane z
wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Skoro zdecydowano sie umożliwić składanie deklaracji PIT-37, a wiec dokumentu składanego przez największą liczbę podatników (szacuje sie, że w zeszłym roku ten rodzaj deklaracji złożyło ponad 16 mln osób), to system informatyczny powinien być już dziś na tyle wydolny, żeby obsłużyć wszystkie rodzaje deklaracji.

Podatnicy, którzy nie maja zagwarantowanej takiej możliwości, mogą twierdzić, że Ministerstwo Finansów narusza konstytucyjną zasadę równości podmiotów wobec prawa.

Ważne jest również to, żeby umożliwić składanie korekt złożonych już deklaracji w formie elektronicznej bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego lub zwykłej formy pisemnej.

Zdaniem Konfederacji uproszczenie relacji podatnika z fiskusem powinno mieć charakter kompleksowy, a nie wybiórczy.

KPP/IN

Zobacz także: Praca.wieszjak.pl  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Nowicka

Ekspert w zakresie wynagrodzeń i zasiłków; pracownik ZUS; wykładowca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym z zakresu prawa pracy ze szczególnym ukierunkowaniem na problematykę wynagrodzeń, zasiłków, podatków od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych; autorka licznych publikacji z tej dziedziny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK