| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UE wydłużyła cła antydumpingowe na obuwie z Chin i Wietnamu

UE wydłużyła cła antydumpingowe na obuwie z Chin i Wietnamu

Unia Europejska 22 grudnia br. zdecydowała o wydłużeniu o 15 miesięcy ceł antydumpingowych na obuwie skórzane z Chin i Wietnamu. Polska była wśród krajów, które aktywnie działały na rzecz przyjęcia tych przepisów. Zdaniem MG obecna sytuacja na unijnym rynku uzasadnia dalsze stosowanie ceł antydumpingowych ze względu na duży import po zaniżonych cenach obuwia z Azji.

W 2005 roku zostały zniesione kontyngenty na obuwie skórzane z Chin i Wietnamu. Otwarcie rynku oznaczało jednak konieczność zwiększenia ochrony przemysłu obuwniczego przed nieuczciwymi praktykami w handlu.

W 2006 roku zostały wprowadzone cła antydumpingowe. Dzięki temu kondycja przemysłu obuwniczego, zwłaszcza w Polsce, poprawiła się. Dokonaliśmy inwestycji w technologię produkcji, jakość i promocję własnej marki. Sytuacja jednak pozostała wrażliwa, gdyż 2 lata obowiązywania ceł antydumpingowych nie wystarczyły do odbudowania silnej pozycji branży obuwniczej w Europie.

Bezpodstawne okazały się obawy o szkodliwych efektach cła antydumpingowego na konsumentów, kupców i importerów. Wysokie, 30-50 proc. marże kupców i importerów powodują, że nie muszą oni przerzucać cła na konsumentów. Cło antydumpingowe stanowi jedynie 1-2 euro średniej ceny pary butów w sprzedaży detalicznej w Unii.

Polska, obok Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, należy do dużych producentów obuwia skórzanego w UE. Branża obejmuje głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie zatrudnienie bezpośrednio w produkcji znajduje 14 tys. osób, a około 40 tys. osób w powiązanych sektorach.

MG/IN

Zobacz także: Podatki.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK