| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PKPP Lewiatan o porażkach polskiej gospodarki

PKPP Lewiatan o porażkach polskiej gospodarki

Pogłębienie nierównowagi finansów publicznych to jedna z porażek polskiej gospodarki, na którą wskazują przedsiębiorcy – podaje PKPP Lewiatan.
Osłabienie gospodarcze w 2009 roku w sposób istotny zmniejszyło wpływy do budżetu państwa. Wspieranie wzrostu gospodarczego poprzez ekspansywną polityką fiskalną także ma swoją cenę.

Dzisiaj stoimy przed bardzo poważnym zagrożeniem dla finansów publicznych (w 2010 roku, a najpóźniej w 2011 roku dług publiczny może przekroczyć ustawowy próg 55 proc. PKB).

Problem finansów publicznych będzie się pogłębiał w kolejnych latach, jeśli nie będą podjęte poważne reformy. Złudna jest nadzieja, że wyjście z dużego deficytu i zadłużenia będzie możliwe tylko dzięki większej dynamice wzrostu gospodarczego, bez znaczącego ograniczenia wydatków publicznych.
Kolejną porażką jest brak wymiernych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

PKPP Lewiatan zaznacza, że w 2009 roku nadal nie doczekaliśmy się wdrażania, ani nawet sformułowania długookresowej polityki zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski (zarówno w dziedzinie dywersyfikacji dostaw gazu, połączeń sieci gazowej z siecią europejską, budowy gazoportu, zapewnienia długookresowej stabilności dostaw ropy naftowej (vide problemy Orlenu na Litwie, plany Rosji rezygnacji z rurociągu „Przyjaźń”), programu budowy energetyki jądrowej brakuje nie tylko wymiernych działań, jak również rozstrzygnięć na poziomie organizacyjnym i decyzyjnym).

Ponadto pozostaje niejasność w działaniach na rzecz wejścia do strefy euro i trudność w przyspieszeniu prywatyzacji.

PKPP Lewiatan/IN 

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »