| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PKPP Lewiatan o porażkach polskiej gospodarki

PKPP Lewiatan o porażkach polskiej gospodarki

Pogłębienie nierównowagi finansów publicznych to jedna z porażek polskiej gospodarki, na którą wskazują przedsiębiorcy – podaje PKPP Lewiatan.
Osłabienie gospodarcze w 2009 roku w sposób istotny zmniejszyło wpływy do budżetu państwa. Wspieranie wzrostu gospodarczego poprzez ekspansywną polityką fiskalną także ma swoją cenę.

Dzisiaj stoimy przed bardzo poważnym zagrożeniem dla finansów publicznych (w 2010 roku, a najpóźniej w 2011 roku dług publiczny może przekroczyć ustawowy próg 55 proc. PKB).

Problem finansów publicznych będzie się pogłębiał w kolejnych latach, jeśli nie będą podjęte poważne reformy. Złudna jest nadzieja, że wyjście z dużego deficytu i zadłużenia będzie możliwe tylko dzięki większej dynamice wzrostu gospodarczego, bez znaczącego ograniczenia wydatków publicznych.
Kolejną porażką jest brak wymiernych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

PKPP Lewiatan zaznacza, że w 2009 roku nadal nie doczekaliśmy się wdrażania, ani nawet sformułowania długookresowej polityki zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski (zarówno w dziedzinie dywersyfikacji dostaw gazu, połączeń sieci gazowej z siecią europejską, budowy gazoportu, zapewnienia długookresowej stabilności dostaw ropy naftowej (vide problemy Orlenu na Litwie, plany Rosji rezygnacji z rurociągu „Przyjaźń”), programu budowy energetyki jądrowej brakuje nie tylko wymiernych działań, jak również rozstrzygnięć na poziomie organizacyjnym i decyzyjnym).

Ponadto pozostaje niejasność w działaniach na rzecz wejścia do strefy euro i trudność w przyspieszeniu prywatyzacji.

PKPP Lewiatan/IN 

Zobacz także: Finanse.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK